Raz wybrana podłoga służy przez wiele kolejnych lat. Z kolei ściany dużo częściej i chętniej zmieniamy, zastanawiając się wtedy, jak dobrać kolor ścian do podłogi. O tym, jak łączyć ze sobą kolory i które z nich są obecnie najmodniejsze, piszemy w dzisiejszym artykule. Zobacz, jaki kolor ścian do ciemnej czy jasnej podłogi wybrać, i pozwól się zainspirować.

Jaki kolor ścian do ciemnej podłogi

Ciemna podłoga, szczególnie ta drewnopochodna, wciąż pozostaje synonimem elegancji. Szczególnie ceniona jest w stylach, w których króluje luksus czy tradycyjny charakter. Jak bywa w przypadku ciemnych kolorów, wymaga ona jednak przestronności. Wielkość wnętrza staje się więc w dużej mierze wyznacznikiem tego, jaki kolor ścian do ciemnej podłogi wybrać.

Na ciemne kolory ścian do ciemnej podłogi pozwolić mogą sobie właściciele dużych i dobrze oświetlonych pomieszczeń, najlepiej otwartych przestrzeni. To tam z pomocą ciemnych barw uzyskać można stylowy efekt bez wrażenia przytłoczenia. Odważni sięgnąć mogą po modne dziś szlachetne zielenie, głębokie szarości czy ciemne i intensywne niebieskie odcienie. Dobrze łączyły się one będą z taką podłogą jak Dąb Havana Jodełka o klasycznym charakterze.

Jasne kolory ścian do ciemnej podłogi są mniej wymagające, a przez to częściej wybierane. Bardziej uniwersalne i łatwiejsze do wplecenia ich do najmodniejszych aktualnie stylów. Ciemne podłogi drewnopochodne pięknie łączą się z jasnymi brązami, tworząc ciepłe i klasyczne wnętrza. Takie dekory jak Dąb Costa czy Dąb Dakota świetnie prezentowały się będą z bardzo atrakcyjnymi obecnie kolorami ziemi – brązami, ciepłymi i jasnymi szarościami, beżami czy pastelowymi żółciami.

Ponadto oczywiście zawsze dobrym rozwiązaniem dylematu, jak dobrać kolor ścian do podłogi, będą białe ściany – kontrastujące z ciemną podłogą i dobrze prezentujące się w stylu klasycznym czy minimalistycznym, szczególnie tym z nutą vintage.

Jak dobrać kolor ścian do podłogi w jasnym kolorze

Jasna podłoga optycznie powiększa i nadaje lekkości, przez co chętnie wybierana jest do niewielkich pomieszczeń. To, jak dobrać kolor ścian do podłogi w jasnym kolorze, zależało będzie od tego, czy chcesz wzmocnić ten efekt, czy zastąpić go wprowadzeniem wyrazistości do wnętrza. W przypadku dużych i otwartych przestrzeni sięgnięcie po ciemniejsze kolory nada im charakteru oraz elegancji.

O ile wspomniane wyżej biele, beże, łagodne brązy i pastele równie dobrze łączyły się będą z jasną podłogą, tak już pełne głębi intensywne kolory stanowić mogą wybór zbyt obciążający wnętrze. Chcąc zdecydować się na ciemne kolory ścian do jasnej podłogi, lepiej sięgać po stonowane barwy, np. antracyt czy granat. Dobrze łączyły się one będą z podłogą utrzymaną w bielonej, jasnej szarości, czego dobrym przykładem jest Dąb Syberyjski czy Dąb Vigo.

Z kolei pragnąc oryginalnego koloru, wybierać lekkie i świeże barwy. Jasna podłoga daje możliwość zestawiania jej z energetyzującymi pastelami, z którymi z kolei ciemna nie prezentuje się zbyt korzystnie. Są to na przykład kolor miętowy, błękitny czy wciąż obecny wśród mocnych trendów róż – millennial pink. Atrakcyjnym połączeniem dla nich będzie Dąb Primera. To z nim dobrze współgrał będzie także modny teraz kolor szałwiowy, będący połączeniem spokojnej zieleni, błękitu i szarości.

Dla tych, którzy marzą o bordowych czy głęboko niebieskich ścianach przy jasnej podłodze, dobrym rozwiązaniem stać się może pomalowanie na intensywny kolor tylko jednej ze ścian, pozostawiając pozostałe białe. Dąb Arktyczny Jodełka – niezwykle oryginalny i uniwersalny zarazem – będzie dobrym uzupełnieniem tak niezwykłej aranżacji.