Dobrze dobrany kolor podłogi czyni cuda – potrafi optycznie powiększyć przestrzeń, nadać jej wyjątkowego stylu lub sprawić, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Projektując salon, pokój dziecka czy sypialnię, warto zacząć właśnie od wyboru podłogi. Na podstawie jednego z najmodniejszych stylów doradzamy, jak wybrać podłogę do domu czy mieszkania i na co szczególnie zwracać uwagę w trakcie urządzania wnętrza w stylu skandynawskim.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest połączeniem prostoty, jasnych barw i naturalnych materiałów. Przeważają w nim odcienie bieli, szarości oraz brązu czy beżu. Całość powinna być utrzymana w stonowanej kolorystyce. Dla efektu optycznego powiększenia przestrzeni nie używa się firan i zasłon, a przez okna wpada więcej światła. Rezygnuje się również z nadmiernych zdobień, bo ważne jest to, by przestrzeń robiła wrażenie lekkiej, czystej i minimalistycznie urządzonej.

Warto jednak pamiętać, że styl skandynawski różni się od stylu minimalistycznego. Choć w obu ważne jest nadanie przestrzeniom lekkości i jasności, to w stylu skandynawskim niezwykle istotne jest także stworzenie przytulnego, ciepłego wnętrza. W uzyskaniu tego efektu pomocna okazać się może właśnie podłoga – to dzięki niej mieszkanie wyglądać będzie na większe i jaśniejsze, a także z pomocą naturalnych odcieni drewna, wypełnione będzie domowym ciepłem i atmosferą.

W celu wprowadzenia do mieszkania pożądanego nastroju wiele osób wykorzystuje także zapalone świeczki czy narzucone na siedzenia ciepłe koce w pastelowych jak i stonowanych barwach.

Jakie panele pasują do stylu skandynawskiego

Ponieważ jednym z głównych akcentów stylu skandynawskiego jest drewno, wybierając podłogę, powinniśmy skupić się na jej naturalnym wyglądzie. Kluczowe będą wyraźnie zarysowane słoje i odcienie bielonego drewna. Pożądany i spektakularny efekt z jednoczesnym zachowaniem idealnego wyglądu na wiele lat,  dadzą nam panele podłogowe o jasnych kolorach. Dobrymi przykładami są np. Dąb Polarny z naszej kolekcji Smart czy tak doceniany przez Klientów  Dąb Pirenejski z kolekcji Ambiance o doskonale podkreślonych słojach i bardzo naturalnym wyglądzie.

Zastanawiając się nad tym, jak wybrać podłogę do mieszkania, zwróćmy uwagę na wielkość pomieszczenia. Jeśli jest ono niewielkich rozmiarów, starajmy się optycznie powiększyć je z pomocą jasnej podłogi i białych lub pastelowych ścian. W większych pokojach lepiej prezentować się będą panele o cieplejszej i bardziej naturalnej barwie, na przykład miodowej lub jasnego brązu. Łatwiej będzie nam w ten sposób stworzyć przyjazny nastrój typowy dla stylu skandynawskiego, unikając jednocześnie efektu surowej przestrzeni.