Styl industrialny – podłogi, ściany i meble
Biele i szarości, duże przestrzenie oraz surowe ściany – oto cechy, które wyróżniają styl industrialny na tle pozostałych stylów wnętrzarskich. Najlepiej prezentuje się w przypadku loftów, stając się idealnym pomysłem na urządzenie przestrzeni. Ze względu na jego popularność bywa również, że wykorzystywany jest w przestronnych mieszkaniach oraz domach. Dzisiaj skupimy się na tym, czym charakteryzuje się styl industrialny oraz jakie najlepiej dobrać do niego podłogi, ściany i meble.
Historia stylu industrialnego
Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w trakcie okresu recesji lat 50. dostępne w zaskakująco niskich cenach stały się opuszczone pomieszczenia fabryk i warsztatów. W latach 60. i 70. loftami zainteresowali się także artyści, którzy wykorzystywali je na swoje pracownie, sale wystawowe oraz gustownie urządzone mieszkania.
Do Polski styl industrialny dotarł w latach 90 ubiegłego stulecia, gdy dawne fabryki zaczęto przerabiać na mieszkania. Specyfika tych przestrzeni dawała możliwość podkreślania i wykorzystywania typowych dla tamtych pomieszczeń elementów, tworząc modne i oryginalne mieszkania w stylu industrialnym. Jego popularność trwa do dziś, będąc wykorzystywana nawet w niewielkich mieszkaniach.
Co to jest styl industrialny – charakterystyka
Styl industrialny to wszystko, co kojarzyć nam się będzie z opuszczoną fabryką: otwarta przestrzeń, duże przeszklenia / okna oraz surowe ściany z cegieł lub betonu. Chcąc wykorzystać styl industrialny we własnym wnętrzu, nie zawsze możemy pozwolić sobie na wierne odtworzenie tamtego klimatu. Warto jednak próbować, optycznie powiększając wnętrze, np. lustrami oraz rezygnując ze ścian, tych które są w budynku zbędne. Klimatu nadadzą odpowiednie dodatki i wystylizowanie podłóg, ścian i mebli. Pamiętajmy przy tym jednak, że styl industrialny najlepiej prezentuje się w wersji minimalistycznej.
Podłogi i ściany w stylu industrialnym
Podstawą tworzenia klimatycznego wnętrza są podłogi i ściany w stylu industrialnym. To właśnie dzięki nim mamy możliwość uzyskania surowego wnętrza wykończonego zgodnie z duchem minimalizmu. Warto trzymać się takich podstawowych kolorów, jak czerń, biel oraz szarość. Idealnie prezentują się naturalne materiały, np. odsłonięte cegły na ścianach, stalowe lub drewniane elementy konstrukcji lub betonowe podłogi. My polecamy wybór między innymi takich wzorów, jak ciemny Dąb Cordoba lub Dąb Skandynawski o naturalnym oraz wyraźnym ułożeniu słojów drewna. Szare i wyglądające nawet na lekko zabrudzone podłogi będą strzałem w dziesiątkę.
Jakie meble w stylu industrialnym
Meble w stylu industrialnym wymagają oryginalności. Proste formy, naturalne materiały oraz odrobina retro. Regały wykonywane z metalu lub drewniane palety, które wykorzystamy jako stelaż do łóżka. Ciekawym rozwiązaniem jest poszukiwanie mebli na targach staroci, na których znaleźć można podniszczone, świetnie pasujące do stylu industrialnego meble z duszą.
Meble industrialne można również wykonać samemu. Ich prostota opiera się bowiem nie tylko na formie, ale także sposobie wykonania. Uzupełnieniem wnętrza w stylu industrialnym mogą być industrialne, najczęściej ciężkie i metalowe lampy, stalowe lub drewniane skrzynki oraz wszelkie elementy nawiązujące do dawnych lat.