Aranżacja niskiego i niedużego salonu w bloku z lat 60-80. to wyzwanie, które wymaga sprytnego połączenia stylu, funkcjonalności i wygody. O tym, jak urządzić salon w bloku z wielkiej płyty, piszemy w dzisiejszym artykule. Poznaj sposoby na jego powiększenie i zainspiruj się naszymi propozycjami.
Salon w bloku – jak go powiększyć
Niezależnie od tego, jaki styl stanie się Twoim wyznacznikiem, salon w bloku z wielkiej płyty wymaga nadania mu przestronności. To, co w latach 80. realnie wypełniało mieszkania w bloku, przygniatało je i tworzyło poczucie zagracenia. Meblościanka, wzorzysta tapeta na ścianach, koronkowe firany i długie zasłony – co wybrać zamiast nich lub jak dobrze je zbalansować? Oto sposoby na to, jak powiększyć salon w bloku i zadbać o jego przestronność:
1. Porządek – bezpośrednio wpływa na odczucie braku chaosu w małej przestrzeni. Dotyczy tego, jak rozstawione są przedmioty we wnętrzu, nie mamy na myśli oczywistego utrzymywania pomieszczeń w czystości. Praktycznym rozwiązaniem są zamknięte meble o jasnych frontach zamiast otwartych półek. Wyjątkiem są półki ścienne, których funkcja miałyby być dekoracyjna, np. nieduże półki z uporządkowanymi na nich książkami, dobrze dobranymi bibelotami lub roślinami doniczkowymi. Jeśli salon jest większy i jednocześnie pełni funkcję sypialni lub biura, praktycznym rozwiązaniem bywa zastosowanie parawanu, by oddzielić strefę pracy od wypoczynku. Takie oddzielenie powinno mieć lekką formę, np. parawan ażurowy o prostym wzorze czy ażurowa ścianka np. z okleinowanych listew MDF.
2. Niskie meble o lekkiej formie, czyli przeciwieństwo wszechobecnych meblościanek. Oczywiście, małe mieszkanie wymusza ergonomiczność, lecz kluczowa pozostaje równowaga i dbałość o proporcje. Jedna zabudowa o jasnych frontach tak, ale nie ciężka i wysoka pozostała część umeblowania. Warto dobrze rozważyć to przy wyborze stołu, by był on jak najmniejszy może i lekki w swej formie. Lekkości nadadzą mu cienkie nogi czy obła forma.
Niewielki salon w bloku z wielkiej płyty mocno kłóci się z niektórymi panującymi obecnie trendami. Dla przykładu: duże sofy, nierzadko z narożnikiem czy szezlongiem, które tak chętnie są dziś wybierane. W bloku tak duży mebel przytłoczy wnętrze i znacznie obniży komfort użytkowania go. Lepszym wyborem będzie 2-osobowa sofa, nawet jeśli połączona ze stojącym obok niedużym fotelem. Rozważyć można wybór mebli modułowych, w których puf może być jednocześnie podnóżkiem i miejscem do przechowywania.
3. Jasne kolory – złamane biele, beże, jasne brązy, żółcie czy stonowane błękity. Znów liczy się umiar i równowaga. Jeśli chcesz wykorzystać w salonie w bloku z wielkiej płyty butelkową zieleń, to sięgnij po coś drobnego, np. poszewkę na poduszkę, do tego ramki na obrazy czy ramę lustra. Na większych powierzchniach typu ściany, podłogi, dywany, zasłony, sofa i fotele lepsze będą jasne i spokojne barwy.
Dobrym wyborem będzie jasne drewno, które przez swoje słoje jest ciekawe wizualnie, ale nie obciążające. Połącz białe fronty większych mebli z jasnym drewnem półek ściennych, stołu i podłogi. Pasowały tu będą takie wzory paneli podłogowych, jak pochodzące z kolekcji Lotus – piękny Dąb Korfu czy ciepły beżowy Dąb Santorini.
Ciekawie prezentowały się będą na podłodze w salonie również panele o wzorze Rustic czy Dąb Arktyczny Jodełka z kolekcji De Lux. Jodełka chętnie wykorzystywana była w Polsce w salonach, i dziś może być doskonałą podstawą do stylu inspirowanego tamtymi czasami, ponieważ już od 3 lat obserwujemy jej wielki powrót.
4. Rewelacyjnie dodają wnętrzom przestrzeni, odbijając przestrzeń i światło. Kluczowe jest zawieszenie lustra w dobrym miejscu, np. naprzeciwko okna. Mogą to być zarówno wielkie lustra pozbawione ram, które wyglądały będą niczym drzwi do innego pomieszczenia, jak i te mniejsze, istotne wtedy by bez grubej ramy.
Jak urządzić salon w bloku z wielkiej płyty
Podstawą tego, jak urządzić salon w bloku z wielkiej płyty, jest więc zadbanie o jego przestronność. Choć mniej ujmujące jest wrażenie chaosu, to niewątpliwym plusem – przytulność. Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty potrafi być niezwykle przyjemne, domowe, odzwierciedlające charakter jego mieszkańców.
Salon to centrum domu, w którym zbiera się cała rodzina, je wspólnie posiłki, relaksuje, organizuje spotkania z przyjaciółmi. Ta przytulność jest dużym atutem. Wzmocnić ją można roślinami doniczkowymi, które poza domową atmosferą wniosą również czyste powietrze. W doborze dodatków warto być oszczędnym i zamiast nich wybierać stylowe przedmioty codziennego użytku. Nie trzeba ograniczać się do minimalizmu. Zastanawiając się nad tym, w jakim stylu urządzić salon z wielkiej płyty, korzystnie jest jednak brać pod uwagę estetykę, która go nie przytłoczy: nie za dużo zdobień, stonowana kolorystyka i lekkość form.