Moda na zielone wnętrza, w których rośliny grają pierwsze skrzypce zadomowiła się w naszych domach na dobre. Do lamusa odeszły sztuczne, plastikowe kompozycje roślinne, zdetronizowane przez domowe dżungle, ogrody wertykalne, uprawy ziół w mikro szklarniach czy las zamknięty w słoiku. Rośliny we wnętrzu koją nerwy, oczyszczają powietrze, a także wprowadzają wyjątkowy klimat stając się zachwycającym dodatkiem do każdej stylizacji wnętrza. Przeczytaj, jak wprowadzić do domowego zacisza odrobinę zieleni i wykreuj zachwycającą domową przestrzeń.

Przegląd najpopularniejszych roślin do domowego wnętrza

Zieleń w domowym wnętrzu nadaje mu wyjątkowego charakteru, stając się doskonałym dodatkiem do każdej możliwej aranżacji. Odpowiednio dobrane potrafią całkowicie odmienić charakter stylizacji tworząc udane połączenia z podłogą pokrytą panelami wysokiej jakości. Rośliny stanowią doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia, od kuchni po łazienkę poprawiając nasze samopoczucie, nadając wnętrzu głębi, a także zakrywając ewentualne mankamenty. Do najpopularniejszych roślin zielonych możemy zaliczyć powszechne paprocie i bluszcze, ciekawie ulistnione Syngonium, a także sukulenty, skrzydłokwiaty i okazałe monstery, które skradły serca wielu z nas. Jeśli zależy nam na zjawiskowych okazach warto sięgnąć po niesamowite strelicje, które doskonale prezentują się w dużych mieszkaniach w stylu loftowym, nowoczesnym, a także minimalistycznym. Odrobinę egzotyki do wnętrza wprowadzimy ustawiając w rogu klasyczną i ponadczasową palmę, niezwykle prostą w uprawie i w korzystnej cenie. Jeśli marzy nam się odrobina roślinnej awangardy sięgnijmy po niezwykle ubarwioną Kalateę Lancifolię czy przepiękne nakrapiane Begonie.

Rośliny we wnętrzu – niedocenieni pomocnicy

Rośliny w domowym zaciszu to nie tylko wyjątkowa ozdoba. Dzięki swoim wyjątkowym funkcjom stają się także pomocnikami w walce z zanieczyszczonym powietrzem, nawilżają powietrze, a także pomagają pozbyć się z powietrza szkodliwych substancji takich jak benzen czy formaldehyd. Wiele gatunków roślin doniczkowych nocą wydala szkodliwe CO2, ale istnieje sporo gatunków, które wytwarzają nocą tlen, wpływając na jakość naszego snu, a więc i samopoczucie w ciągu dnia. Dzięki nim rano budzimy się niezwykle rześcy i wypoczęci, z energią do podejmowania nowych wyzwań. Do takich cichych bohaterów możemy zaliczyć bluszcze, skrzydłokwiaty, areki, grudniki czy grubosze. Warto postawić kilka okazów w sypialni, co pozytywnie wpłynie na nasz nastrój oraz jakość nocnego wypoczynku. Zieleń to bez dwóch zdań kolor, który koi skołatane nerwy, naukowcy od dekad badają wpływ roślin zielonych na nasze zdrowie, a ten jak się okazuje jest nieoceniony.

Pielęgnacja roślin – kilka sprawdzonych trików

Aby cieszyć się pięknymi, soczyście zielonymi roślinami w domowym wnętrzu warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze odpowiednia ilość światła słonecznego i wody. Wybierając konkretne gatunki zapoznajmy się z jej potrzebami i przeanalizujmy warunki panujące w pomieszczeniu. Nie każda roślina odnajdzie się w ciemnym lub bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Ważne jest również systematyczne nawożenie składnikami mineralnymi, które pozytywnie wpłyną na wybarwienie liści lub obfitość kwitnienia. Wybierajmy tylko preparaty przeznaczone do danej grupy roślin, dzięki temu zyskamy pewność, że zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju. Nie zapominajmy także o okresowym przesadzaniu czy wymianie gleby. Rozrastające się rośliny wymagają większej ilości miejsca. Zbyt mała doniczka może zahamować jej rozwój, a nawet obumarcie. Na koniec niezwykle istotna sprawa, kwestia czyszczenia. Rośliny domowe tak jak wszystko we wnętrzu pokrywa się kurzem, dlatego ważne jest utrzymywanie ich liści w czystości. Gruba warstwa brudu ograniczy dostęp do światła, a więc spowolni proces fotosyntezy, kluczowy dla jej istnienia. Do czyszczenia okazałych liści wystarczy zwilżona szmatka lub specjalne chusteczki pokryte dodatkowo nawozem. Mniejsze rośliny możemy umieścić pod prysznicem i delikatnie spłukać zgromadzony kurz wodą. Z pomocą roślin możemy stworzyć wyjątkowe zielone wnętrza, które nie tylko staną się ozdobą wielu aranżacji, ale także ukoją nasze zmysły, oczyszczą powietrze i poprawią jego wilgotność wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie.