To może zdarzyć się każdemu. Trudne plamy na podłodze to często nie efekt prac remontowych, lecz zwykłej codzienności – zapalonej świeczki czy braku ostrożności przy sklejaniu potłuczonego kubka. Dlatego w dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak usunąć żywicę, klej czy wosk z paneli podłogowych. Zachęcamy do jego sprawdzenia.
Jak czyścić trudne plamy na podłodze z paneli podłogowych
Na początek kilka uniwersalnych porad, które przydadzą się niezależnie od rodzaju zabrudzenia. Zapamiętaj nasze rady, jak czyścić trudne plamy na podłodze z paneli podłogowych, by uniknąć ich trwałego zniszczenia.
- Zrezygnuj z ostrych narzędzi. Do czyszczenia trudnych plam z paneli podłogowych wybierz miękki płaski mop lub bawełnianą ściereczkę, a w razie konieczności zdrapania zaschniętego już zabrudzenia zastosuj przedmioty drewniane lub ew. plastikowe, które są pozbawione ostrych i metalowych elementów.
- Minimalizuj ilość wody, której używasz do czyszczenia. Panele podłogowe to produkty drewnopochodne nie lubią jej nadmiaru, dlatego zawsze dobrze wyciśnij mop czy szmatkę.
- Pamiętaj o powyższym również w przypadku innych płynów. Rozlany sok czy wino wycieraj od razu, by nie doprowadzić do uszkodzenia paneli.
- Nie używaj silnych detergentów. Na co dzień myj podłogi specjalistycznym płynem do paneli podłogowych, który zapewni ich ochronę przed zabrudzeniami i ułatwi czyszczenie trudnych plam w przyszłości (zwracaj uwagę na opis na etykiecie danego płynu).
Żywica – jak usunąć żywicę z paneli podłogowych
Jedną z metod, by usunąć żywicę z paneli podłogowych, jest metoda mechaniczna. Czekamy do momentu całkowitego zaschnięcia żywicy (proces ten możemy przyśpieszyć woreczkami z lodem), a następnie delikatnie zdrapujemy ją za pomocą odpowiedniego narzędzia, np. sprawdzi się drewniana łopatka kuchenna. Później przecieramy to miejsce, alkoholem etylowym lub acetonem, następnie ciepłą wodą i osuszamy podłogę (sucha szmatka) .
Drugą metodą jest potraktowanie żywicy szmatką nasączoną terpentyną, benzyną lub spirytusem. Tu zachować trzeba szczególną ostrożność, stosując niewielkie ilości wybranej substancji. Po przetarciu żywicy dokładnie przemywamy panele ściereczką z ciepłą wodą i wycieramy podłogę do sucha.
Klej – jak usunąć klej z paneli podłogowych
Są różne kleje, a w związku z tym różne sposoby, jak usunąć klej z paneli podłogowych. Czasem wystarczy jedynie woda z dodatkiem mydła, octu lub płynu do naczyń. Jeśli nie przynosi to rezultatu, pomocny będzie spirytus lub aceton (np. w formie zmywacza do paznokci).
Dla pewności lepiej zastosować aceton najpierw w mało widocznym miejscu podłogi i sprawdzić, czy nie odbarwi paneli lub nie zmieni stopnia ich połysku. Decydując się na częściowe zdrapanie zaschniętego kleju, podobnie jak w przypadku plam z żywicy, pamiętaj o sięgnięciu po narzędzia pozbawione ostrych krawędzi, tu najlepiej sprawdzi się przedmiot wykonany z plastiku.
Wosk – jak usunąć wosk z paneli podłogowych
Sposoby na to, jak usunąć wosk z paneli podłogowych, dzielą się na te stosowane na zimno i na ciepło. Chcąc pozbyć się wosku z podłogi na zimno, najpierw czekamy, aż zaschnie (proces ten przyśpieszy obłożenie plamy woreczkiem z kostkami lodu). A następnie delikatnie podważamy go drewnianym lub plastikowym, lecz pozbawionym ostrych krawędzi, narzędziem. Jego warstwa powinna w całości odejść od paneli. Ewentualne resztki lub jedynie tłuste plamy przecieramy wodą z mydłem (nigdy nie myjemy paneli płynami zawierającymi wosk).
Na ciepło usuniemy wosk z paneli podłogowych z pomocą suszarki do włosów oraz ręcznika papierowego, cienkiej bawełnianej ściereczki lub gazety / papieru śniadaniowego. Wybrany materiał kładziemy na plamę z wosku, a następnie ogrzewamy powietrzem z suszarki. Roztopiony wosk powinien przykleić się do materiału, delikatnie odchodząc w ten sposób od paneli.