Zmiana wyglądu kuchni bez gruntownego remontu? Nowa podłoga bez skuwania starej? Oto zalety wyboru paneli winylowych do kuchni. Położysz je łatwo, szybko i wygodnie, nawet wtedy, gdy nie masz jeszcze doświadczenia. W poniższym artykule podpowiadamy, czy panele winylowe można kłaść na płytki i jak to zrobić, by cieszyć się ich idealnym stanem na długi czas.

Czy panele winylowe można kłaść na płytki?

Pytanie o to, czy panele winylowe można kłaść na płytki, staje się jednym z najczęstszych powodów ich wyboru. Jak najbardziej jest to bowiem możliwe. Dla wielu osób to jedyny sposób na to, by odświeżyć wygląd swojej kuchni bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Jeśli więc marzysz o zmianie aranżacji wnętrza bez ponoszenia dużych kosztów finansowych czy straty czasu, koniecznie rozważ wybór paneli winylowych.

Panele winylowe można kłaść zarówno na istniejące płytki ceramiczne, jak i przygotowaną i równą posadzkę betonową w tym na ogrzewaniu podłogowym wodnym. Istotne jest prawidłowo przygotowane do tego podłoże.

Montaż paneli winylowych na płytkach – o tym pamiętaj!

Powierzchnia, na której montowane będą panele winylowe, powinna być równa, czysta, sucha i co ważne stabilna. Jeśli stare płytki ceramiczne mają ubytki, pęknięcia czy inne nierówności, a w tym fugi o szerokości większej niż 3 mm i głębokości powyżej 1 mm, konieczne będzie ich wyrównanie. Co ważne, zastosowany wypełniacz do płytek musi zostać wygładzony, aby ich powierzchnia była idealnie równa.

Przed montażem paneli winylowych zadbaj nie tylko o wyrównanie płytek, ale i ich staranne umycie, osuszenie oraz odkurzenie. Dobrze zaplanuj, od której ściany rozpoczniesz ich układanie. Pamiętaj o zachowaniu odstępu między ścianą i innymi stałymi przeszkodami, a panelami winylowymi. To tzw. szczelina dylatacyjna, która zapewnia prawidłową pracę podłogi. Pamiętaj o dedykowanym podkładzie pod panele winylowe o grubości np. 1,4 mm.

Warto pamiętać o tym, by nie montować paneli podłogowych pod ciągiem szafek kuchennych czy wyspą kuchenną. Ciężar szafek uniemożliwiałby prawidłową pracę podłogi. Podobnie jak w przypadku ściany, zachowaj szczelinę dylatacyjną pomiędzy „nóżkami mebli kuchennych” , a panelami winylowym – nie instaluj pod meble także podkładu podłogowego.

Podłoga winylowa wodoodporna IDÉAL i AQUA PROFI

W naszej ofercie znajdziesz wodoodporne panele winylowe IDÉAL. Bezpieczne dla zdrowia, łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu, odporne  odkształcenia. Mogą być montowane bezpośrednio na płytkach ceramicznych. Sprzedawane są wraz z integrowanym  do deski podkładem. Dostępne w atrakcyjnych wzorach, które pozwalają tworzyć ciekawe aranżacje. Pozwól się zainspirować i sprawdź przygotowane przez nas propozycje wzorów. W ofercie posiadamy także podłogi winylowe o gr 4 lub 5 mm, które nie posiadają zespolonego podkładu, więc tu konieczne jest jego ułożenie przed montażem podłogi winylowej.

Jasne panele winylowe do małej kuchni

W małej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne wzory, które optycznie powiększą przestrzeń. Idealne jako baza do stworzenia kuchni w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy minimalistycznym. Wiele wzorów imitujących jasne drewno z zachowaniem jego naturalnych sęków świetnie łączył się będzie z białymi lub jasnoszarymi ścianami, drewnianym blatem i kolorowymi dodatkami charakterystycznymi dla stylu scandi. Z kolei wzory w odcieniu złamanej bieli/beżu pozwolą stworzyć nowoczesne wnętrze w stylu loft i minimalistycznym. Powściągliwość w dodatkach, wysokiej klasy materiały oraz designerskie lampy – oto sposób na stylową kuchnię zgodną z obecnymi trendami.

Przytulna kuchnia w stylu rustykalnym

Drewno nie jest w kuchni zbyt trafionym wyborem, stąd innowacyjne rozwiązania takie jak panele winylowe, które  stają się atrakcyjne dla tych osób, którym zależy na efekcie drewnianej podłogi w kuchni czy hall-u. Możliwość wyboru wzorów ją imitujących gwarantuje przytulną atmosferę oraz łatwość sięgnięcia po takie style aranżacji wnętrz jak styl rustykalny czy prowansalski.