Dawanie przedmiotom drugiego życia czy przetwarzanie odpadów, z których powstają produkty o znacznie większej wartości niż zużyte surowce staje się coraz bardziej popularne. Recykling i upcycling w aranżacji wnętrz przeżywają swój boom, pokazując, że dbanie o planetę może iść w parze z nowoczesnym i oryginalnym wnętrzem. Jeśli szukasz pomysłu jak nieciekawym i zużytym przedmiotom nadać inną, zupełnie nową funkcję, oraz w ciekawy sposób odmienić oblicze niechcianych elementów wyposażenia, zdobiąc nimi swoje cztery kąty, to nasz artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Recykling w aranżacji wnętrz, czyli daj przedmiotom drugie życie!

Urządzanie mieszkania z użyciem przedmiotów podchodzących z recyklingu do niedawana stosowane było tylko przez osoby na co dzień dbające o środowisko. Obecnie ten niezwykle silny trend stał się inspirującym nurtem, który pokochali wszyscy Ci, którym zależy na niepowtarzalnym, wyjątkowym wnętrzu. Możliwość ozdobienia domowej przestrzeni własnoręcznie wykonanymi przedmiotami daje możliwość nadania czterem kątom osobistego charakteru. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy znaleźć meble wykonane z europalet: stoliki, kanapy, meble ogrodowe czy łóżko to tylko kilka możliwych pomysłów. Dodatkowo niskie nakłady finansowe w tego typu przedsięwzięciach zachęcają do twórczych aktywności. Jeśli przeraża nas wizja samodzielnego stworzenia mebla od podstaw możemy pokusić się o znalezienie używanych elementów wyposażenia i przy pomocy farby czy lakieru odświeżyć je lub nadać im zupełnie nowe oblicze. Odrestaurowana stara komoda, witrynka lub fotel doskonale wpiszą się we wnętrze urządzone w stylu vintage, eklektycznym czy rustykalnym.

Upcycling – stwórz coś z niczego!
Coraz większą popularnością cieszy się także upcycling będący ekologiczną formą przetwarzania odpadów, w której procesie powstaje coś o znacznie wyższej wartości materialnej oraz estetycznej. Twórcy pojęcia postulują, aby wytworzone przez człowieka nieprzydatne już rzeczy zostały ponownie wykorzystane, zyskując nowe życie. Upcycling przypomina wspomniany już recykling dając jednak nieograniczone możliwości kreacji twórcom, a także zmniejszając do minimum zużycie energii do ich tworzenia. Bez względu na nazewnictwo idea w obu przypadkach jest dokładnie taka sama. Zdecydowane zmniejszenie odpadów poprodukcyjnych oraz ograniczenie zużycia cennych zasobów naturalnych. Warto wspomnieć, że produkowane z odpadów produkty użytkowe muszą być wysokiej jakości, nierzadko stając się dziełami sztuki.

Ty też możesz zostać designerem

Tworzenie unikalnych elementów dekoracyjnych do naszych wnętrz jest w zasięgu każdego z nas, ograniczać może nas tylko nasza wyobraźnia. Dzięki kreatywności możemy stworzyć unikatowe ozdoby do naszego wnętrza począwszy od mebli i akcesoriów aż po rzeźby czy obrazy. Dzięki spojrzeniu na niepotrzebne odpady świeżym, twórczym spojrzeniem możemy wyczarować ze starej walizki podnóżek, z roweru szafkę pod umywalkę, ze skrawków paneli lub paneli po demontażu zachęcamy stworzyć drzwiczki do komody,  półkę lub zagłówek do łóżka czy tak wszystkim niezbędny tzw. blat roboczy. Równie ciekawie możemy wykorzystać starą drabinę robiąc z niej półko-regał na książki lub wieszak na ubrania. Stare drzwi mogą stać się ciekawymi drzwiami przesuwnymi czy blatem stołu. Ze starych słoików i butelek stworzysz ciekawe elementy oświetlenia, nadając wnętrzu nietuzinkowego charakteru.

Recykling i upcycling w aranżacji wnętrz to nie tylko możliwość twórczego wykorzystania własnych umiejętności, ale także szansa na przyjrzenie się swoim konsumenckim wyborom mającym wpływ na kondycję naszej planety. Bardziej świadome decyzje odnośnie wyposażenia domowego wnętrza przełożą się także na zasobność naszego portfela. Coraz widoczniejszy nurt Eco designu w projektowaniu domowych przestrzeni nie tylko pozytywnie wpłynie na środowisko, ale również da nam możliwość odczucia ogromnej satysfakcji płynącej z własnoręcznego stworzenia z niczego czegoś wartościowego.