Twoje dziecko idzie właśnie do pierwszej klasy i zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla ucznia? A może edukację kontynuuje już od kilku lat, lecz właśnie teraz przyszedł czas zmian? Zainspiruj się, sprawdzając przygotowany przez nas artykuł. Znajdziesz w nim obowiązujące w tym roku trendy wraz z praktycznymi wskazówkami, jak przygotować pokój dla ucznia na rok 2020/2021.

Jak przygotować pokój ucznia

Pokój dziecka od pokoju ucznia odróżnia obecność miejsca do nauki. Wygodne biurko i krzesło, stosowne oświetlenie oraz praktyczne rozmieszczenie półek i szafek, na których można byłoby przechowywać książki wraz z niezbędnymi akcesoriami.

  1. Zacznijmy od biurka oraz krzesła. Tu dobrym rozwiązaniem będzie wybór regulowanych mebli, które posłużą dziecku latami. Z łatwością dostosujesz ich wysokość do wzrostu dziecka, zapewniając mu komfortowe warunki do nauki. Jeśli biurko, które wpadło Ci już w oko, takiej regulacji nie posiada, możesz także posłużyć się podnóżkiem, który wraz z regulowanym siedziskiem krzesła zadba o prawidłową pozycję.
  2. Oświetlenie. Przede wszystkim ustawmy biurko tak, by znajdowało się stosunkowo jak najbliżej okna. Najlepiej bezpośrednio przed nim, ustawione do niego równolegle. Jeśli planujemy postawienie biurka bokiem do okna, zwróćmy uwagę na to, by w przypadku dzieci praworęcznych światło dzienne wpadało z lewej strony ciała, w przypadku leworęcznych – z prawej.Tak samo jest z ustawieniem lampki – czy z prawej, czy z lewej. Idealna będzie ta z regulowanym ramieniem. Dla zaoszczędzenia miejsca na biurku wybrać można taką przymocowywaną do krawędzi blatu lub do ściany, a także wyższą lampę stojącą obok. Najważniejsze jest to, by światło można było swobodnie dostosowywać poprzez podnoszenie i przesuwanie klosza lampy.
  3. Pokój ucznia, a przechowywanie. Szuflady, półki i szafki. Tu istotna staje się właściwa organizacja przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie niezbędnych rzeczy tak, by znajdowały się one w zasięgu ręki. Półki można zamontować na ścianie nad biurkiem lub zdecydować się na te w postaci regału stojącego tuż obok. Pojemniki na drobiazgi, np. kredki, postawić na biurku lub także zawiesić na ścianie nad nim. Ważne jest, by wszystkie przedmioty miały swoje wyznaczone miejsce.

Pokój dla ucznia na rok szkolny 2020/2021

Wiesz już, na co warto zwrócić uwagę. Pozwól, że przedstawimy Ci teraz najnowsze rozwiązania, które zachwycają nie tylko swym praktycznym zastosowaniem, ale i wyglądem.

Pokój dla ucznia a kolor ścian

Rekordy popularności od kilku już lat biją farby plamoodporne i zmywalne. Co ciekawe, nie tylko stonowane biele czy beże. Coraz modniejsze staje się sięganie po intensywne kolory, które zapełniając jedną ze ścian (a nawet jedynie jej fragment), gwarantują ciekawy efekt.

Podłoga w pokoju ucznia

Równie wytrzymałe powinny być podłogi w pokoju ucznia. Z tego względu polecamy panele podłogowe o wysokiej odporności na ścieranie. W połączeniu z często wybieranymi obrotowymi krzesłami na kółkach (pamiętaj kółka zawsze typ „W”) stanowią one zgrany duet. Są lepszym wyborem od wykładzin, ponieważ są łatwe do utrzymania w czystości. Dla rodzica młodego artysty, uwielbiającego malowanie farbami, możliwość błyskawicznego przetarcia podłóg staje się nadzwyczaj ważna – zalecamy także zakup bezbarwnych mat ochronnych, zabezpieczą podłogę przed farbkami, a po zabawie umieszczamy je np. pod biurkiem i obrotowym krzesłem. Wciąż popularne są jasne dekory, takie jak na przykład Dąb Malaga czy Dąb Siena z kolekcji De Lux o klasie ścieralności AC6.

Pomysły zgodne z najnowszymi trendami

  1. Zamiana tablicy korkowej na pomalowaną ścianę, farbą tablicową i magnetyczną.
  2. Metalowa kratka, do której za pomocą drewnianych klipsów można przymocować plan lekcji i inne niezbędne drobiazgi.
  3. Naturalnie – drewniane biurka z widocznymi słojami i rośliny doniczkowe, które wprowadzą do pokoju dla ucznia przytulną atmosferę, a jednocześnie zadbają o dobrą jakość powietrza.
  4. Plakaty. Bardzo modne w roku 2020 i najpewniej nie mniej zachwycające w 2021. Połączmy ich funkcję estetyczną z edukacyjną, wybierając plakaty z alfabetem czy mapą.