Podłoga ułożona w jodełkę idealnie sprawdzi się u tych, którzy cenią sobie oryginalne rozwiązania, a w aranżacji wnętrz stawiają na ponadczasowość i elegancję. Pozwala tworzyć klimatyczne przestrzenie zarówno w stylu nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym. O tym, jakie jeszcze zalety posiada i w jakich pomieszczeniach podłoga ułożona w jodełkę sprawdzi się najlepiej, piszemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy.

Jodełka – sposób ułożenia paneli, który robi wrażenie

W latach 70. i 80. jodełka klasyczna cieszyła się w Polsce dużą popularnością. Dziś spotkać ją możemy najczęściej w starych kamienicach, choć nie brakuje i takich, którzy zauroczeni urokiem jodełki śmiało sięgają po nią w nowoczesnym budownictwie. Tak wyraziste ułożenie paneli przykuwa uwagę, stając się przy tym niebanalnie zdobiącym wnętrze elementem.

Poza jodełką klasyczną, która charakteryzuje się przycięciem krótszego boku deski pod kątem 90°, mamy także jodełkę francuską lub węgierską:  45° i 60°. Metody te dają olśniewający efekt, który łączyć możemy z wieloma różnymi stylami. Taka podłoga wnosi do wnętrz powiew elegancji, tworząc przy tym świetne i nieograniczone wręcz warunki do wyjątkowego zaaranżowania przestrzeni.

Do jakich pomieszczeń pasuje podłoga ułożona w jodełkę

Jodełka pasowała będzie niemal wszędzie – od salonu i sypialni poprzez hall, biuro czy pokój naszej pociechy. Jedynym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, są wymiary poszczególnych pomieszczeń. Tam, gdzie przestrzeń wypełniona jest wieloma elementami lub jest niewielka, jodełka może być po prostu niewidoczna, a tym samym nie spełni naszych oczekiwań. Z tego względu najczęściej poleca się ją przestronnych wnętrz, najlepiej salonów lub biur.

Mimo to warto eksperymentować i nie bać się tworzenia oryginalnych i niespotykanych zestawień. Stawiając na minimalizm w aranżacji wnętrza, łatwo jest stworzyć odpowiednie warunki dla podłogi ułożonej w jodełkę. Białe ściany i stonowane dodatki dobrze łączą się z bogatym wzorem jodełki. Dla osiągnięcia doskonałego efektu warto wybierać panele podłogowe o dębowym usłojeniu, które  dla wielu z nas jest delikatniejsze, a przez to efektowne przy tym sposobie ułożenia paneli.

Klasycznie piękny Dąb Baleary Jodełka o głębokim odcieniu świetnie podkreśli piękno kamienic czy loftów, dobrze dopasowując się do przestronnych wnętrz. Z kolei jaśniejszy Dąb Arktyczny Jodełka De Lux optycznie powiększał będzie pomieszczenie o średnich wymiarach jak: sypialnia czy biuro.