Panele podłogowe z V- fugą czy bez – podpowiadamy jaką podłogę wybrać

Choć obecnie w sklepach częściej spotykane są panele podłogowe z V-fugą, to w wielu domach zobaczyć można także panele pozbawione fugi. Dla tych, którzy stoją właśnie przed wyborem odpowiednich dla siebie paneli, kwestia obecności fugi staje się niezwykle istotna. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jaką podłogę wybrać – panele podłogowe z V- fugą czy bez?

Panele podłogowe bez fugi i ich zalety

Istnieje kilka powodów tego, dlaczego panele podłogowe bez V-fugi wciąż są wybierane. Po pierwsze, jest to kwestia estetyki. Panele podłogowe bez fugi tworzą równą powierzchnię, która pozbawiona jest widocznych łączeń. Jednak tylko w przypadku wybranych / niewielu wzorów atrakcyjniej prezentował się będzie brak V-fugi.
Po drugie, panuje przekonanie, że panele podłogowe bez V-fugi łatwiej jest wyczyścić. O ile trudno czy wręcz nie należy podważać czyjeś upodobania estetyczne, jak w wyżej wymienionym przykładzie, o tyle z kwestią zbierania brudu w tzw. rowkach paneli z V- fugą należy już polemizować. W rzeczywistości ich czyszczenie nie różni się wcale od czyszczenia paneli bez V- fugi – wystarczy odkurzacz i mop.

Panele podłogowe z V-fugą – czy warto?

W sprawach czyszczenia wiemy już, że panele podłogowe z V-fugą czyści się z taką samą łatwością, co panele jej pozbawione. Niektórzy uważają, że panele podłogowe z V-fugą (potocznie z rowkiem czy frezem) są bez wątpienia trwalsze. Prawdą jest przede wszystkim to, że wiele zależy od jakości wybieranych przez nas paneli. Przy wieloletnim użytkowaniu niektóre panele pod wpływem wilgoci mogą mieć jednak lekko uniesione krawędzie, co przy panelach podłogowych z V-fugą nie tylko będzie zdecydowanie mniej widoczne, ale i ze względu na „zabieg frezowania” między panelami mniej prawdopodobne.  Sama idea stworzenia paneli z fugą w kształcie litery „V” (stąd też nazwa – V-fuga) zrodziła się z chęci nadania podłogom maksymalnie naturalnego wyglądu. Panele podłogowe z fugą po zamontowaniu bliższe są swoim wyglądem podłodze z naturalnego drewna. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku wyboru paneli o wzorze drewnianym, np. takich, jak Dąb Lyon z kol. Smart. Ich wybór w wersji pozbawionej fugi byłby już na pierwszy rzut oka bardzo nienaturalny.
Więcej paneli podłogowych z V-fugą znaleźć można w kolekcji Smart czy Ambiance. V-fuga jest specjalistycznym zabiegiem frezowania krawędzi (dwóch lub czterech), który pozwala na tworzenie nowoczesnych i stylowych aranżacji.

V fuga – specjalistyczny zabieg frezowania krawędzi, która po złożeniu paneli przypomina literę „V”, nazywana potocznie V-fugą. Głównymi cechami V fugi z czterostronnym fazowaniem jest imitacja naturalnych parkietów oraz co bardzo istotne dla , znacznie dłuższa żywotność tak wykonanej podłogi drewnopochodnej laminowanej.