Pozornie mało istotny element aranżacji w rzeczywistości jest w stanie znacząco wpłynąć na wygląd podłogi we wnętrzu. W dzisiejszym artykule przyglądamy się bliżej listwom podłogowym, zastanawiając nad tym, jakie wybrać – białe czy w kolorze podłogi? Sprawdź zalety obu tych opcji i poznaj ciekawe pomysły na aranżacje z ich zastosowaniem.
Listwy przypodłogowe – białe czy w kolorze podłogi
To dwa najpopularniejsze obecnie rozwiązania. Białe listwy przypodłogowe uchodzą za klasyczny i sprawdzony wybór, podczas gdy te w kolorze podłogi dają możliwość optycznego powiększenia wnętrza. Dla niektórych punktem odniesienia bywa również kolor drzwi czy ścian.
O tym, jaki rezultat się osiągnie, w dużej mierze decydować też będzie ich grubość, rodzaj czy materiał, z którego są wykonane. Zastanawiając się, jakie listwy przypodłogowe – białe, czarne, a może w kolorze podłogi – wybrać, warto wziąć pod uwagę styl, w jakim aranżowane jest dane wnętrze.
Listwy w kolorze podłogi
Zacznijmy od listew w kolorze podłogi. Warto się na nie zdecydować wtedy, gdy pomieszczenie nie jest duże i chcemy zapewnić mu optyczne powiększenie. Jasna podłoga w połączeniu z listwami w jej kolorze nada wnętrzu przestronności i lekkości. Dobrym tego przykładem będzie Dąb California z kolekcji De Lux w zestawieniu z listwami o wys. 80 mm w kolorze podłogi. Dla wzmocnienia tego efektu warto rozważyć wybór białych lub jasnoszarych ścian. Powstanie doskonała baza dla stylu scandi czy japandi.
W dużych wnętrzach o ciemnej podłodze wybór listew pod kolor paneli stanie się sposobem na to, jak stworzyć spójną kompozycję. Dąb Alicante z kolekcji Expert+ najlepiej prezentował się będzie z ciemnobrązowymi listwami przypodłogowymi w kolorze podłogi. Podkreślą one jego naturalne piękno i wzmocnią wrażenie stylowo urządzonej przestrzeni. Pamiętaj, że listwy przypodłogowe mają swoją grubość zatem zmierz czy zakryją szczeliny dylatacyjne.
Białe listwy przypodłogowe
Minimalistyczne, uniwersalne i ponadczasowe – tak w trzech słowach można opisać białe listwy przypodłogowe. Pasowały będą do każdej podłogi i każdego stylu. Nie bez powodu są one bezpiecznym wyborem dla tych, którzy ponad estetykę listew cenią sobie ich funkcjonalność. Nie oznacza to jednak w żadnym wypadku, że są one mało interesujące. Białe listwy przypodłogowe również mogą być wyjątkowe w swym wyglądzie i świetnie wzbogacać wnętrze.
Nad wyborem oryginalnych listew warto szczególnie zastanowić się w salonie czy jadalni. Te eleganckie w swej naturze pomieszczenia dobrze łączyły się będą ze stylem klasycznym czy glamour. Białe listwy przypodłogowe w salonie mogą być frezowane i tym samym dobrze komponować się z obecną w klasycznym wnętrzu sztukaterią. Z kolei efekt glamour przyniesie imitujący marmur wzór TEN z kolekcji Aquatus New Rigid, panele winylowe na podłodze z białymi listwami przypodłogowymi.
Nawiązując do optycznego powiększenia wnętrza, które zapewniają jasne podłogi z listwami dobranymi pod ich kolor, również w przypadku białych listew przypodłogowych w połączeniu z białymi ścianami jesteśmy w stanie to osiągnąć. Dąb Syberyjski z kolekcji De Lux z białymi listwami to ciekawa propozycja chociażby dla stylu skandynawskiego czy minimalistycznego.
Ciemna podłoga we wnętrzu, a listwy
Jasna podłoga dość łatwo i naturalnie łączy się jednocześnie z listwami w kolorze do niej zbliżonym, jak i w białym. Odrobinę trudniejsza w aranżacji może stać się ciemna podłoga, w której pojawia się pytanie, czy biel listew również będzie dobrym wyborem. Tu opcji jest kilka. Sprawdźmy trzy z nich.
Białe ściany i ciemna podłoga, a listwy. Często spotykane połączenie w pokoju dziennym, w którym liczy się elegancja. Ciemne odcienie, jak Dąb Costa, świetnie łączą się z białymi ścianami, a te z kolei – z białymi listwami przypodłogowymi. Choć i listwy pod kolor podłogi będą tu w pełni trafione.
Ciemne ściany i ciemna podłoga, a listwy. Białe listwy przypodłogowe w takim zestawieniu stworzyłyby wyraźny kontrast. Lepszym wyborem będą więc czarne listwy lub te pod kolor podłogi – ciemnobrązowe czy ciemnoszare w zależności od wybranego wzoru.
Białe listwy przypodłogowe ciemne drzwi, a podłoga, jako ostatnia opcja, która budzi pewne wątpliwości. Czy białe listwy przypodłogowe i ciemne drzwi pasują do siebie? Niektórzy dobierając listwy, kierują się zasadą ich wybierania pod kolor drzwi. W przypadku, w którym mają one ze sobą kontrastować, warto zadbać o spójność z kolorem podłogi (białe listwy przypodłogowe w salonie i biała lub bardzo jasna podłoga) lub ścian (białe listwy i białe ściany).