Ciemna podłoga w salonie,  prezentuje się bardzo elegancko. Pozwala uczynić wnętrze jeszcze bardziej wyjątkowym, tworząc niepowtarzalną aranżację. Dziś zwrócimy uwagę na to, jakie meble i drzwi wybrać, kiedy decydujemy się na ciemną podłogę. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Ciemna podłoga w salonie a meble

Zazwyczaj radzi się, aby ciemną podłogę łączyć z jasnymi ścianami i dodatkami. Dzięki temu wnętrze zamiast prezentować się zbyt przytłaczająco, sprawia wrażenie bardzo stylowego. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, do wyboru mamy wiele różnych opcji.

Najbardziej popularnym obecnie zestawieniem jest połączenie białych ścian z ciemną podłogą, np. taką, jak Dąb Costa z kolekcji Expert. Zastosowane wtedy meble mogą być na przykład szklane, jeśli zależy nam na stylu nowoczesnym lub wykonywane z drewna, w podobnym odcieniu do podłogi przy stylu bardziej tradycyjnym. Koniecznie jest wtedy jednak zachowanie widoczności ścian. Idealne stają się wtedy minimalistyczne regały, w których brak tylnej ściany.

Sofa – również ważne jest, aby była jasna. Poleca się wybór jasnych, np. beżowych, tkanin. Podobnie z fotelami. Nie muszą być to koniecznie jednokolorowe materiały. Osoby, którym zależy na wyjątkowym stylu, często sięgają po wzorzyste tkaniny. Warto pamiętać, że ciemną sofę możemy optycznie rozjaśnić prostym zabiegiem, zarzucając na nią jasny koc i  poduszki.

Jakie drzwi wybrać do ciemnej podłogi

Nie ma jednej zasady, której należy się trzymać, jednak warto pamiętać, by przy urządzaniu wnętrza pozostać konsekwentnym. W stylu tradycyjnym dobrze sprawdza się wybór drzwi i podłogi na zasadzie podobieństwa. Jeśli ciemną podłogą w salonie byłby Dąb Dakota o pięknym i niepowtarzalnym usłojeniu, to ważne byłoby, aby drzwi również były drewniane i utrzymane w podobnym odcieniu (najlepiej także dębowym).

Osoby, które nie boją się odważnych decyzji przy aranżacji wnętrz i chętnie sięgają po niespotykane i innowacyjne rozwiązania, mogą wybrać drzwi do ciemnej podłogi na zasadzie kontrastu. Poszukuje się wtedy jasnych drzwi np. białych do których równie często dobierana jest listwa przypodłogowa,  także biała. Dużo łatwiej jest jednak wybrać ciemne drzwi do jasnej podłogi, a trudniej stworzyć atrakcyjną kompozycję, opierając się na ciemnej podłodze. Dla wielu z nas korzystniej prezentowało się to będzie wtedy, jeśli postawimy na drzwi drewniane lub drewnopochodne  np. białe przy białych ścianach.