Ogrzewanie podłogowe, zwane potocznie podłogówką, to coraz chętniej wybierane rozwiązanie ogrzewania domu. Komfortowe, estetyczne i efektywne zarazem. Co ważne, cechuje się ono niższą temperaturą od tej dopuszczalnej dla grzejników ściennych. O tym więc, jaka temperatura na podłogówkę będzie odpowiednia i na co zwrócić uwagę w trakcie jej ustawiania, piszemy w dzisiejszym artykule.

Maksymalna temperatura dla ogrzewania podłogowego

Jak wspominamy na wstępie, jest ona niższa od tej dla grzejników i wynosi maksimum 40-45°C dla wody zasilającej i ok 35-40°C dla wody powrotnej. Temperatura na podłogówkę zazwyczaj jest oczywiście niższa, jednak to, jaką wartość osiągnie, w dużym stopniu zależało będzie od budowy i montażu ogrzewania, materiału, z którego wykończona jest podłoga, a także wymaganego komfortu. Warto pamiętać, że ustawiona temperatura nie równa się tej odczuwalnej w pomieszczeniu.

Jaka temperatura na podłogówkę?

Ogrzewanie podłogowe ma tę przewagę nad grzejnikowym, że zapewnia równomierne rozłożenie ciepła. Minusem jest jednak brak możliwości szybkiej zmiany temperatury. Znalezienie tej idealnej dla siebie odgrywa więc duże znaczenie. Pomocne mogą okazać się poniższe wytyczne. Powszechnie lub inaczej, bardzo często uznaje się bowiem, że komfortową temperaturą powietrza w pokojach dziennych jest 20-21°C, w łazienkach 24°C, w sypialni z kolei 18-20°C.

Zastanawiając się nad tym, jaka temperatura na podłogówkę będzie odpowiednia, dążyć więc można do osiągnięcia wspomnianych wartości, ustawiając ją kolejno na maksymalnie 27-29°C  w pokojach dziennych i sypialni, natomiast  34°C w łazienkach.  Pamiętaj, że max temperatura na powierzchni podłogi może wynosić 27°C.

Podłoga a temperatura na podłogówkę

Wpływ na to, jak duża będzie różnica między odczuwalną w pomieszczeniu temperaturą a tą, która zostanie dla ogrzewania podłogowego ustawiona, ma właśnie podłoga. Dlatego tak ważne jest, by wybierać materiały dostosowane do podłogówki. Powinny one nie tylko nie tracić przenikającego ciepła, jak dzieje się w przypadku nieodpowiednich wykładzin.

Wszystkie dostępne u nas panele podłogowe zostały przystosowane do wodnego ogrzewania podłogowego, również panele winylowe z kolekcji IDÉAL.