Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. To nie tylko zwiększone poczucie komfortu, ale także ważne względy zdrowotne. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych pomieszczeniach, pozwalając na ich korzystne ogrzanie, jak i tych niewielkich. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania w swoim domu, bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego wykończenia. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiadamy na pytanie, jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe wodne będzie właściwa.
Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe (wodne) śmiało zastosować możemy we wszystkich pomieszczeniach. Często wybierane jest dla kuchni lub łazienki ze względu na chęć ogrzania zastosowanych tam płytek ceramicznych, nie stanowi jednak problemu w takich pomieszczeniach, jak salony lub sypialnie – wielu z nas nie chce w swoich wnętrzach, widocznych grzejników ścianach. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe sprawdzi się więc w tych wnętrzach?
Materiał, którym wykończona zostanie podłoga, powinien dobrze przewodzić ciepło oraz być odporny na zmiany temperatury. Płytki ceramiczne i kamienie naturalne choć są ze względu na to najlepszym wyborem dla ogrzewania podłogowego, to nie jedynym – o tym warto pamiętać.
Podłogi drewnopodobne produkowane przy pomocy nowoczesnych technologii również stanowią doskonałe wręcz rozwiązanie. Ważnym argumentem przemawiającym za wyborem paneli podłogowych jest ich cena zakupu, dowolność ułożenia, jak i szybki montaż czy demontaż co nie jest bez znaczenia ponieważ to zawsze nasze koszty (np. w przypadku ceramiki koszty są znacznie wyższe, a i prace trwają dłużej). Dodatkowo panele lepiej dostosowane są one do sypialni, pokoju dziecka czy pokoju dziennego. Warto przy tym pamiętać, że przy ogrzewaniu podłogowym wodnym nie powinno się stosować dywanów.
Jakie panele na ogrzewanie podłogowe warto wybrać?
Decydując się na panele montowane na ogrzewanie podłogowe, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mają one stosowne oznaczenia. Na rynku dostępne są bowiem zarówno panele podłogowe dostosowane do ogrzewania podłogowego, które dobrze radzą sobie ze zmianami temperatury, jak i te, których nie będziemy mogli zastosować. Należy także pamiętać, że przed ułożeniem paneli podłogowych, posadzka musi być sucha ale co ważne, także „wygrzana” – tu odsyłamy do zapoznania się zapisami np. w karcie gwarancyjnej, montaż / przygotowanie podłoża.
Warto też wziąć pod uwagę takie parametry paneli podłogowych, jak klasa użyteczności oraz grubość – ta ostatnia jest ważna przy łączeniu paneli podłogowych z ceramiką lub innym materiałem. Wybierając panele podłogowe o wysokiej klasie użyteczności (klasa 32 lub 33), mamy pewność ich wysokiej jakości oraz odporności na wiele czynników. Z kolei grubość 8 lub 10 mm zapewni dobre przewodzenie ciepła – tu również bardzo ważny jest podkład pod panele ( o tym w kolejnym artykule?).
Wszystkie oferowane przez nas panele podłogowe Weninger są przystosowane do wodnego ogrzewania podłogowego. Szczególnie polecamy panele z kolekcji Ambiance czy Expert oraz panele fornirowane Natural Parquet. Podłoga naturalnie fornirowana z kolekcji Natural Parquet to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się przyjemnie ciepłą podłogą zarówno w okresie zimowym przy włączonym ogrzewaniu, jak i latem, kiedy dodatkowe ogrzewanie nie jest już konieczne.