Przed montażem podłogi warto dobrze się do niego przygotować. W ten sposób zapewnimy sobie komfortowe użytkowanie paneli podłogowych przez długi czas przy jednoczesnym zachowaniu ich oryginalnego piękna. Ważnym elementem przygotowań jest dobór folii i podkładu pod panele, dlatego w dzisiejszym artykule skupiamy się na tym, jaki podkład pod panele będzie najlepszy.

Po co folia pod panele?

Zadaniem folii paroizolacyjnej (PE) jest zabezpieczenie paneli przed wilgocią. Zapobiega ona skraplaniu się pod panelami powietrza, eliminując przy tym ryzyko ich zawilgocenia. Niewielka nawet wilgoć doprowadzić może do pojawienia się odkształceń, a przy tym również nieestetycznych „wybrzuszeń”. Brak folii paroizolacyjnej prowadzi do trwałego uszkodzenia podłogi, stąd jej zastosowanie jest konieczne. I nie pomoże wtedy oferowana przez producenta długoletnia gwarancja, ponieważ warunkiem jej obowiązywania jest między innymi właśnie zastosowanie folii PE i / lub odpowiedniego podkładu.

Jaki podkład i folia pod panele sprawdzi się najlepiej

Najważniejszym, co powinno nas interesować przy poszukiwaniach odpowiedzi na to pytanie, jaka folia pod panele będzie najlepsza, jest jej grubość. Zaleca się, aby nie miała ona mniej niż 0,2 mm i była atestowana.. Przy jej układaniu powinniśmy pamiętać o tym, aby poszczególne pasy folii nachodziły na siebie na tzw. zakładką, na tak przygotowane podłoże (oczywiście suche) układamy podkład. Folia jest niezbędna na przykład przy takich podkładach, jak podkład PROFI PE, czyli podkładach wykonanych z pianki polietylenowej o dobrej gęstości i odpowiedniej grubości – ten podkład ma 2 mm grubości i dobre pozostałe parametry jak gęstość czy tłumienie dźwięków.

Wygodnym rozwiązaniem jest jednak zakupienie folii zintegrowanej już z podkładem – umożliwia to szybszy jej montaż i nie musimy pamiętać o kolejnych składowych naszej podłogi. Przykładami podkładów, do których nie ma potrzeby kupować folii PE osobno, jest podkład IDEAL PROFI 2.0 oraz MAX PROFI 3 in 1. Pierwszy z nich charakteryzuje się bardzo wysoką gęstością oraz wykorzystaniem naturalnych surowców wraz ze spoiwami poliuretanowymi. Zapewnia ochronę przed wilgocią dzięki dwóm warstwom kontrolującym odparowywanie wody. Pozostałe parametry tego podkładu są wręcz idealne (jak jego nazwa ?) m.in. : współczynnik przew. ciepła 0,009, redukcja dźwięku uderzenia czy wytrzymałość na ściskanie. Drugi zaś, podkład MAX PROFI 3 in 1, jest połączeniem podkładu z pianki polietylenowej o wysokiej gęstości z warstwą folii polietylenowej o grubości aż 150 μm z zakładką 60 mm i taśmą samoprzylepną o szerokości 19 mm ułatwiającą montaż.

Oba podkłady nie tylko chronią przed szkodliwym działaniem wilgoci, ale również dbają o izolację akustyczną oraz termiczną co oznacza, że będą odpowiednia m in na ogrzewanie podłogowe wodne. Ponadto, nadają się do wyrównania nierówności podłogi, a dzięki dobrej wytrzymałości na  odkształcenia , posłużą nam przez wiele lat, zwiększają także trwałość paneli podłogowych.