Zaaranżowanie strychu lub poddasza do celów użytkowych wymaga szeregu działań, które z nieużywanej dotychczas przestrzeni stworzą przytulny i funkcjonalny kąt, który możemy urządzić wedle własnego uznania. Jeśli marzy Ci się adaptacja poddachowego metrażu i zastanawiasz się jak zrobić podłogę na strychu i poddaszu to poniższy artykuł ułatwi Ci zadanie. Zapoznaj się z naszymi poradami i stwórz praktyczne i estetyczne miejsce do przechowywania, suszenia i zabawy.
Jaka podłoga na strychu sprawdzi się najlepiej?
Adaptacja strychu do celów użytkowych wymaga zamontowania podłogi, co okazać się może nieco skomplikowanym zadaniem. Kluczowa okazuje się budowa stropu w naszym domu. Inaczej układamy podłogi na stropie betonowym, a inaczej na drewnianych belkach. Na betonowym podłożu możemy ułożyć każdy rodzaj podłogi, grunt to odpowiednio przygotować strop. Prace rozpoczynamy to zabezpieczenia podłoża folią paroizolacyjną – pamiętaj o wywinięciu jej na mur, następnie kładziemy warstwę docieplająca – przeważnie jest to styropian o wysokiej gęstości (grubość zależy od Twoich preferencji) posłuży jako doskonały izolator akustyczno – termiczny (jak planujesz dwie warstwy – pamiętaj zawsze układaj je na tzw. mijankę / zakładkę). Całość przykrywamy atestowaną grubą folią budowlaną, na której wylewamy warstwę wylewki np. 4 cm. Na tak przygotowaną powierzchnię możemy zamontować wybraną przez nas podłogę – pamiętaj wylewka musi być sucha i stabilna. Na tak przygotowaną podłoże możesz zamontować: płytki ceramiczne, podłogę z drewna na pływająco lub można ją kleić, panele podłogowe laminowane czy podłogi winylowe. Przed montażem podłogi pamiętaj zawsze o dobrze dobranym podkładzie podłogowym. W przypadku drewnianego stropu ograniczeń jest znacznie więcej. Przed zamontowaniem podłogi na równolegle rozmieszczonych belkach stropowych musimy wykonać docieplenie, które stworzy bazę pod posadzkę. Najpierw jednak przestrzenie pomiędzy belkami wypełniamy wełną mineralną – dopytaj o odpowiednie parametry i rodzaj wełny, która spełni funkcję izolacji akustycznej i termicznej. Jeśli istnieje potrzeba dodatkowego usztywnienia stropu na belki montujemy np. płyty drewnopochodne OSB. NA tak przygotowane i zaizolowane folią budowlaną podłożę, układamy suchy jastrych lub również jest opcja wykonania wylewki cementowej, jednakże ze względu na jej sporą wagę wybór tego rozwiązania powinien być poprzedzony ekspertyzą kompetentnego specjalisty. Oczywiście można także zamontować podłogi laminowane na odpowiednio zabezpieczonej i przygotowanej płycie OSB, jednak to wymaga dużej dokładności przygotowania płyt, równości ich montażu i odpowiedniego podkładu podłogowego o wysokiej gęstości np. 780 kg / m3. W takich przypadkach stropów lekkich nie zaleca się stosowania dodatkowych obciążeń bez fachowej ekspertyzy: beton, ciężka płytka ceramiczna itd.
Podłoga na poddaszu – stwórz przytulne i stylowe wnętrze
Do niedawna poddasze służyło jak składzik na niepotrzebne rzeczy, ale od pewnego czasu potrzeba powiększenia domowego metrażu zmusza nas do szukania funkcjonalnych rozwiązań. Odpowiednie zagospodarowanie poddasza, choć nie jest prostym zadaniem, jest warte zachodu. Dzięki odpowiednio dobranej podłodze stworzymy przyjemne i praktyczne pomieszczenie, które bez problemu może pełnić wiele funkcji. Prace wykończeniowe możemy rozpocząć po zakończeniu remontu i na odpowiednio przygotowanym stropie. Kluczową kwestią jest odpowiednia izolacja akustyczna i termiczna, która pozwoli w pełni cieszyć się cichą i praktyczną podłogą. Co zatem położyć na podłodze? W przypadku poddasza doskonale sprawdzą się panele drewnopochodne laminowane lub podłogi winylowe. Niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody oraz temperatury. Dodatkowo prezentują się niezwykle estetycznie i elegancko, doskonale imitując naturalne drewno w znacznie ekonomiczniejszy wydaniu.
Jak zrobić podłogę na starym strychu?
W przypadku starych domów, stawianych w czasach przedwojennych oraz PRL-u, stropy wykonywano na stalowych belkach jako konstrukcje monolityczne czy gęstożebrowe, a także żelbetowe. Warstwę wyrównującą tworzyła polepa, a także cienka betonowa wylewka czy deski na legarach. Zanim przystąpimy do montażu podłogi, całą warstwę, która nie jest elementem konstrukcyjnym musimy zdjąć. Na tak odciążonej powierzchni możemy rozpocząć prace przygotowawcze, które zakończą się położeniem wybranej przez nas podłogi. Oczywiście najpierw warto zadbać o odpowiednie wzmocnienie stropu, jeśli istnieje taka konieczność, a także o izolację termiczną czy akustyczną (np. wełna lub styropian) oraz wyrównanie podłoża. Dopiero po zakończeniu wspomnianych prac możemy przystąpić do montażu paneli podłogowych czy podłogi winylowej SPC.