Wybór paneli podłogowych do domowych wnętrz oraz biurowych przestrzeni to opcja, na którą decydujemy się coraz częściej. Stają się wyjątkową bazą nie tylko aranżacji salonu czy sypialni, ale także przedpokoju. W związku z tym nasuwa się pytanie jak zakończyć panele przy schodach prowadzących na pozostałe piętra? Nasi specjaliści przygotowali poradnik, w którym wyjaśniają jak w umiejętny i estetyczny sposób wykończyć ten fragment przestrzeni.

Jak położyć panele podłogowe przy schodach?

Panele winylowe SPC i laminowane drewnopochodne to sprawdzony sposób na piękną i trwałą podłogę. Ich bezproblemowy montaż oraz łatwość w utrzymaniu czystości sprawia, że z roku na rok zyskują na popularności. Zwłaszcza panele wodoodporne jak np. te z kolekcji Aquatus SPC / Aqua Profi SPC okazują się perfekcyjnym wyborem do wszystkich tych wnętrz, w których mogą być narażone na częste działanie wilgoci czy wręcz wody. Podłoga tego typu sprawdzi się także w miejscach, w których łączy się ze schodami. Wystarczy wprawne połączenie obu tych elementów, by cieszyć się estetyczną i praktyczną podłogą. Montaż paneli jest niezwykle szybki i sprawny, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych modeli montowanych na tzw. „klik”. Powstała z ich udziałem podłoga jest niezwykle trwała, stabilna oraz estetyczna. Przy kładzeniu podłóg tego typu musimy pamiętać, że nie łączymy ich trwale (klejenie) w żaden sposób z podłożem, dlatego konieczne jest zachowanie odpowiednich szczelin dylatacyjnych, umożliwiających podłodze swobodną pracę często nazuwane „pływaniem” m.in. pod wpływem zmiennych temperatur i wilgotności panującej we wnętrzu ale także zależnej od stopnia użytkowania. Końcowym etapem składania podłogi będzie zamaskowanie powstałych szczelin dylatacyjnych odpowiednio dobranym elementem, począwszy od pierwszej podstopnicy skończywszy na ostatniej – zawsze na całej szerokości biegu / schodów.

Jaką zastosować dylatację przy montażu paneli przy schodach?

Wykończenie podłogi pływającej poprzez zamaskowanie listwami w standardowych pomieszczeniach nie sprawia żadnych trudności. Problematyczne mogą okazać się takie przestrzenie jak wspomniane już schody. Przerwa dylatacyjna powinna zostać zachowana również w tym przypadku i powinna wynosić 10 mm w przypadku paneli laminowanych drewnopochodnych oraz 8 mm, kiedy decydujemy się na podłogę winylową SPC. Odpowiednie zamaskowanie dylatacji może okazać się problematyczne, ale nieodpowiednie jej zabezpieczenie będzie miało z pewnością swoje skutki. Zbierający się brud oraz woda sprawią, że panele mogą ulec zniszczeniu nawet te o podwyższonej wodoodporności, a brak lub nieprawidłowe zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej może uszkodzić nie tylko panele ale i schody i finalnie skończyć się utratą gwarancji na oba ter produkty. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, sprawdzonych i estetycznych sposobów na poradzenie sobie z tym wyzwaniem. Popularnymi metodami, wymagającymi jednak wiercenia są listwy montowane na kołki czy listwy płaskie, co w wielu przypadkach może się okazać problematyczne. Pamiętać jednak w tych przypadkach należy aby kleić je tylko do jednej powierzchni np. pionowej, ponieważ tylko to gwarantuje swobodna pracę podłogi montowanej na klick. Sporo osób decyduje się również na wypełnienie dylatacji korkiem, co oczywiście odradzamy – ponieważ wtedy jest zupełny brak tzw. dylatacji. Są i tacy Klienci, którzy szczelinę dylatacyjną zakrywają cienką warstwą spoiny elastycznej, dobraną do koloru paneli, estetycznie wypełniając potrzebną przestrzeń, jednak to wymaga sporych umiejętności i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty, ponieważ spoina ta nie może wypełnić szczelnie całej dylatacji. Warto zastanowić się również nad zastosowaniem dopasowanego kolorystycznie ćwierćwałka lub cienkiego płaskownika np. wykonanego z aluminium czy tworzywa sztucznego. Mocowany do stopnia pomoże nam efektywnie ukryć przerwę dylatacyjną. Zakończenie paneli przy schodach można również wykonać z profili w kształcie litery U lub L. Zrobione z plastiku lub metalu są niezwykle estetycznym oraz bardzo trwałym wykończeniem problematycznych łączeń. Musimy pamiętać, by dokonać ich instalacji zanim skończymy montować podłogę. W przeciwnym razie wsunięcie profilu pod gotową podłogę okaże się niemożliwe. Innym rozwiązaniem często spotykamy jest naklejenie na podstopnicę płyty MDF o grubości 10-12 mm, polakierowanej np. na biało lub czarno na całej wysokości i szerokości stopnia, po to aby zakryć konieczną dylatację np. 8 czy 10 mm (pamiętaj pozostaw 1 mm szczelinę pomiędzy podłogą, a montowaną „zaślepką / maskownicą z płyty MDF”). Ilość dostępnych opcji zakończenia podłogi z paneli winylowych SPC czy laminowanych przy krawędzi schodów sprawia, że bez obaw możemy zastosować ten rodzaj powierzchni do pokrycia nawet niezwykle skomplikowanych miejsc w tym przy schodach. Zastosuj nasze pomysły i ciesz się gustownie wykończonymi panelami w swoim domu.