Zanim przejdziemy do wyboru, a następnie układania paneli podłogowych, bardzo ważne jest właściwe przygotowanie ku temu podłogi. Specjaliści radzą, aby do każdego przypadku podejść indywidualnie, dostosowując metody i schemat działania do zastanych przez nas w domu nierówności. W dzisiejszym artykule skupimy się więc na możliwych metodach oraz materiałach służących do wyrównywania podłogi, a także udzielimy praktycznych rad, jak wyrównać podłogę pod panele.

Podstawowe informacje, które warto znać

Należy przede wszystkim pamiętać, że ułożenie paneli laminowanych na nierównej podłodze spowoduje w krótkim czasie ich uszkodzenia. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie posadzki / podłogi, po którym ewentualne nierówności nie będą przekraczały maksymalnie 2-3 milimetrów.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza podłoga jest odpowiednio równa, wcześniej koniecznie powinniśmy to sprawdzić. Można zrobić to między innymi przykładając długą łatę aluminiową lub prostą deskę do podłogi i przesuwając ją po powierzchni całego pomieszczenia. Brak prześwitów oznaczał będzie, że podłoga nie wymaga wyrównywania. W przeciwnym razie przydatne dla nas będą informacje, jak wyrównać podłogę pod panele. Z reguły nierówności, które bezsprzecznie zmuszają do dodatkowych prac, mają 5 mm lub więcej.

Rodzaje materiałów do wyrównania posadzki / podłogi

Materiały do wyrównania posadzki podłogowej dzielą się na dwa rodzaje: wylewne oraz suche. O wiele częściej stosowanymi są te pierwsze, nazywane najczęściej wylewkami. Dają możliwość szybkiego i dokładnego wyrównania podłogi, jednak nie są możliwe do zastosowania wszędzie. Nie nadają się one do użycia w starym budownictwie, które z wielu powodów wymagało będzie suchych materiałów do wyrównania podłogi. Dobrze jest też brać pod uwagę to, że wylewka przedłuży remont o czas schnięcia, a dokładniej o konieczny czas odparowywania z niej wody. Wśród dostępnych wylewek są między innymi te cementowe, gipsowe oraz anhydrytowe. Suche podkłady podłogowe to różnego rodzaju płyty z materiałów drewnopochodnych, a także i cementowo-włóknistych. Najczęściej suche podkłady stosujemy tam, gdzie na stare i nierówne deski położyć chcemy nowe, piękne i trwałe panele podłogowe drewnopochodne.

Jak wyrównać podłogę pod panele

Jak wspominamy wyżej, najczęściej stosowanym sposobem na to, jak wyrównać posadzkę pod panele podłogowe laminowane, są wylewki samopoziomujące. Nie tylko daje nam to możliwość wykonania prac samodzielnie bez zatrudniania specjalistów, ale także uzyskania pewności, że będzie to wykonane bardzo dokładnie tak, jak tego oczekujemy i w wymogach opisuje to producent paneli podłogowych. W sprzedaży dostępne są oczywiście wylewki samopoziomujące, które stopniowo rozpływają się po podłodze, idealnie uzupełniając każdą nierówność.

Schemat działania nie ogranicza się tu jednak jedynie do samego jej wylania, o czym warto pamiętać, lecz bierze pod uwagę także wcześniejsze staranne wyczyszczenie powierzchni oraz jej zabezpieczenie masą gruntującą. Dopiero po wyschnięciu tzw. „gruntu” zabieramy się za wylewkę, której rozlewanie rozpoczynamy od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca (aby bez problemowo opuścić pomieszczenie). Ważne jest przy tym postępowanie zgodne z zaleceniami zawartymi na opakowaniu oraz ewentualne równomierne rozprowadzenie wylewki.

Przypominamy na koniec, że w przypadku starego budownictwa wylewka nie zawsze będzie możliwa. Dlatego nim podejmiemy samodzielną decyzję o jej zastosowaniu, sięgnijmy po radę do specjalisty w salonie sprzedaży paneli podłogowych, który z całą pewnością mądrze nam doradzi.