Zarysowana mechanicznie podłoga, niemożliwe do usunięcia zabrudzenia i wgniecenia wierzchniej warstwy paneli podłogowych nie prezentują się estetycznie. Czy możliwe jest wymienienie tylko jednego panelu na przykład na środku salonu? Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy w pokoju lub innym pomieszczeniu? W naszym artykule specjaliści wyjaśniają, jak dokonać tego typu naprawy podłogi krok po kroku.
Czy można wymienić niewielki fragment uszkodzonej podłogi?
Intensywne użytkowanie podłogi sprawia, że na jej powierzchni mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne, trudne do usunięcia zabrudzenia z farny, a także wgniecenia spowodowane upadkiem ciężkich przedmiotów. Czasem również w przypadku zalania pod wpływem kontaktu z wodą dochodzi do wybrzuszenia fragmentu podłogi. Na szczęście w takich sytuacjach nie musimy demontować całej podłogi i wymieniać jej na nową. Możliwa jest wymiana tylko części podłogi pokrytej panelami, a nawet tylko jednego panelu, dotyczy to zarówno podłogi laminowanej drewnopochodnej jak i podłogi winylowej / SPC. Warto pokusić się o jego demontaż nie tylko ze względu na rzucający się w oczy nieatrakcyjny wygląd. Zniszczenie zewnętrznej warstwy paneli podłogowych może wiązać się z problemami w przyszłości, a docelowo wymianą pokrycia podłogowego w całym pomieszczeniu. Pod względem ekonomicznym nieopłacalne jest odwlekanie wymiany uszkodzonego elementu w czasie. Warto pamiętać, by nie wyrzucać paneli, które pozostały nam po poprzednim montażu. Możemy użyć ich w przypadku, kiedy konieczna okazuje się zamiana na nowy, zatem bezpiecznie jest pozostawić sobie 1 lub 2 paczki takiej podłogi. Poniżej zamieszczamy filmik instruktażowy, który krok po kroku przeprowadzi Was przez cały proces naprawy uszkodzonej podłogi:
Jak wymienić uszkodzony panel podłogowy w łazience?
Nawet w takim pomieszczeniu jak łazienka możliwe jest usunięcie wadliwego panelu wodoodpornego (drewnopochodnego lub winylowego / SPC) i zamiana na nowy. Taka reperacja na szczęście również jak w przypadku salonu, nie wiąże się z demontażem dużej połaci podłogi i koniecznością wyniesienia wszystkich elementów z pomieszczenia. Pracę rozpoczynamy od usunięcia zniszczonego fragmentu. Sam proces przebiega sprawnie i bez trudu poradzimy sobie z nim samodzielnie przy użyciu narzędzi, które większość z nas ma w domu. Na początek wyznaczamy linię cięcia w tzw. kopertę (patrz film instruktażowy). Następnie nacinamy element przy pomocy przecinaka lub piły z prowadnicą lub szlifierki kątowej – tu jednak uwaga, zawsze pamiętajmy o ustaleniu głębokości cięcia, aby nie uszkodzić posadzki i ogrzewania podłogowego. Róbmy to z wyczuciem i sporą dozą cierpliwości. Pośpiech może skutkować uszkodzeniem sąsiadujących paneli i koniecznością wymiany większej powierzchni podłogi niż było to konieczne. Odpowiednio wykonane nacięcia możemy w razie konieczności pogłębić przy pomocy np. noża technicznego (nie nacinaj nożykiem do tapet) tak długo aż możliwe będzie podniesienie 4 powstałych po cięciu fragmentów. Zwróćmy uwagę na to, by przez przypadek nie usunąć fragmentów połączeń z sąsiadujących paneli. Teraz należy bardzo dokładnie oczyścić wyciętą część podłoża przy pomocy odkurzacza. W zależności od tego, który fragment podłogi wymieniamy musimy odpowiednio przyciąć panel w taki sam sposób jak poprzedni. Klej do montażowy nakładamy punktowo na wystający element jednego z sąsiadujących paneli zawsze na dłuższej krawędzi. Jednym, ruchem wkładamy panel w odpowiednie miejsce i dobijamy przy pomocy młotka gumowego po pełnym obwodzie wymienionej deski (można wykorzystać do tego celu usunięte elementy panelu, który kładziemy na łączeniach deski i przez niego dobijamy młotkiem gumowym). Delikatnie na mokro usuwamy ewentualny nadmiar kleju. Dzięki dodatkowemu dobijaniu wymieniona część / deska panelu idealnie zrówna się z resztę podłogi, a zmiana będzie niezauważalna nawet przez sprawne oko. Wymianę uszkodzonego fragmentu podłogi bez trudu przeprowadzimy samodzielnie. Wystarczą do tego podstawowe narzędzia, cierpliwość oraz dobra, czytelna instrukcja montażu, dzięki której praca zakończy się sukcesem – film instruktażowy znajdziesz na kanale Weninger / YouTube.