Luksusowy, uporządkowany i bardzo elegancki – taki jest styl art deco, który pomimo upływu lat wciąż możemy spotkać we wnętrzach. Nie stał się chwilową modą, lecz towarzyszy nam do dziś. W połączeniu z najnowszymi trendami nabiera unikalnego charakteru, pozwalając na tworzenie wyjątkowych przestrzeni. W poniższym artykule piszemy o tym, jak urządzić wnętrze w stylu art deco.

Art deco – wyjątkowy styl o własnej historii

Styl rozpropagowany latach 20., XX wieku jako pragnienie wprowadzenia do wnętrz perfekcji oraz porządku. Miał łączyć piękno antyków z duchem nowoczesności, nadążając za raczkującą wtedy ideą sztuki użytkowej. Przez swą miłość do bogatych zdobień był jednak niedostępnych dla ogółu, co jednocześnie wykluczało jego wprowadzenie do fabryk i masową produkcję. I nawet dziś, kiedy pozwolić sobie mogą na niego już nie tylko milionerzy, zachowuje nadal swój elitarny charakter.

Jak urządzić wnętrze w stylu art deco?

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić wnętrze w stylu art deco, warto pamiętać o kilku głównych cechach tego stylu. Z ich pomocą łatwo można znaleźć idealne dla siebie rozwiązanie. Art deco nie zamyka się bowiem na jedną tylko drogę, którą należy dążyć. To raczej wiele wskazówek i informacji, które pozwalają osiągnąć zamierzony cel.

Ściany i podłogi w stylu art deco przepełnione luksusem

Urządzanie wnętrza w stylu art deco warto rozpocząć od podstaw, wybierając ściany i podłogi. Tu królują geometryczne kształty, które dostrzec można między innymi na wzorzystych tapetach czy czarno-białych płytkach ułożonych w szachownicę. Ale i naturalne oraz luksusowe materiały – kamienie szlachetne oraz pięknie zdobione deski, z widoczną strukturą.

W łazienkach czy kuchniach doskonałym wyborem będzie więc podłoga imitująca marmur W21 / L21 z kolekcji IDÉAL. W salonach czy sypialniach z kolei bogate dekory, jak np. Dąb Wędzony o głębokiej barwie i ciekawym usłojeniu. Także te bardziej luksusowe i oryginalnie rozwiązania sprawdza się tu doskonale – podłogi z kolekcji De Lux Jodełka czy z kolekcji Natural Gloss z połyskiem.

Bogate materiały i miłość do antyków

We wnętrzach w stylu art deco najbardziej charakterystyczna jest miłość do antyków. To właśnie one sprawiają, że całość prezentuje się tak prestiżowo. Wszelkiego rodzaju retro dodatki – złote i bogato zdobione ramy na obrazy, kryształowe żyrandole, ciężkie drewniane biurka. Art deco uzyskać jednak można także w stylu nowoczesnym, wykorzystując eleganckie materiały. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu jest sięganie po marmur, złoto czy welur.

Meble łączące elegancję i funkcjonalność

Wspomniany wcześniej welur dostrzec można na sofach i fotelach. Często są one pikowane i wzbogacone o złote dodatki typu guziki czy nogi. Co ciekawe, welurowe kanapy widoczne są także wśród najnowszych trendów. Podobnie jak opływowe kształty będące jednymi z cech charakterystycznych art deco. Tak tworzone są także biurka, komody czy szafy, zaś dla dodania im znamion luksusu często są lakierowane i koniecznie muszą sprawiać wrażenie ciężkich.