Przedpokój nie tylko ma prezentować się atrakcyjnie, stanowiąc wizytówkę domu, ale i pełnić funkcję przechowalni dla ubrań wierzchnich, butów czy parasoli. Przy niewielkim metrażu osiągnięcie tego nie jest łatwe. Dlatego dla wszystkich, którzy właśnie stoją przed tym wyzwaniem, przygotowaliśmy przydatne wskazówki. Oto 5 sposobów, jak urządzić wąski przedpokój.
1. Zabudowane szafy w jasnym kolorze
Wąski przedpokój wymaga przemyślanego zagospodarowania przestrzeni. Najlepszym rozwiązaniem stają się więc zabudowane szafy, koniecznie płytkie, wysokie i możliwie długie, które pozwalają pomieścić wszystko to, co niezbędne, zachowując przestronność wnętrza. Wybierając jasne szafy, szczególnie te wykończone na wysoki połysk, optycznie powiększymy przestrzeń, zamiast ją zmniejszyć.
2. Lustra, które poszerzą i powiększą przestrzeń
W osiąganiu wrażenia większej niż w rzeczywistości przestrzeni świetnie sprawdzają się również lustra. Jakże praktyczne w swym zastosowaniu i estetyczne zarazem. Skutecznie powiększą i poszerzą wąski przedpokój, dając przy tym spektakularny efekt. Ważne jednak, by zamiast lustra stojącego, które byłoby ograniczeniem wolnego miejsca, wybrać lustro wiszące. Jeśli w przedpokoju ma znaleźć się zabudowana szafa, to oczywiście najlepiej wybrać taką z frontem / frontami pokrytymi lustrem.
3. Jasne ściany i podłogi
Nie tylko meble w wąskim przedpokoju powinny być jasne, ale również ściany i podłogi. Biele, naturalne dęby, beże czy jasne szarości optycznie powiększą przestrzeń, świetnie wpisując się przy tym w panujące aktualnie w aranżacji wnętrz trendy. Biała ściana w połączeniu z jasnym drewnem świetnie sprawdza się zarówno w stylu nowoczesnym, jak i skandynawskim lub rustykalnym.
Wybierając podłogę do przedpokoju, pamiętaj jednak o jej wytrzymałości na zniszczenia. Z tego względu szczególnie dobrym wyborem staje się kolekcja paneli podłogowych De Lux o klasie ścieralności A6. Co ważne, wśród dostępnych dekorów znajdziesz jasne odcienie podłogi. Szary Dąb Sycylia, wpadający w biel Dąb Syberyjski lub utrzymany w jasnym, naturalnym odcieniu Dąb Sienna.
4. Podział długiego i wąskiego przedpokoju
Mając do czynienia z wąskim i długim jednocześnie przedpokojem, dobrze jest podzielić go na odcinki. Zrobić to można poprzez umieszczenie kilku mniejszych lamp w powtarzalnych odległościach. Mogą być one ścienne lub wiszące. Te o oryginalnym wyglądzie będą dodatkowo zdobić wnętrze.
5. Zrezygnuj ze drzwi lub wybierz drzwi szklane
Coraz częściej rezygnuje się z drzwi między przedpokojem, a kuchnią czy salonem. Zabieg ten również optycznie powiększa przestrzeń, działając na korzyść wąskiego przedpokoju. Jeśli jednak drzwi są niezbędne, sięgnąć można po drzwi szklane lub z większą ilością przeszkleń (pamiętaj aby było to szkło hartowane/bezpieczne). Przepuszczając światło, idealnie sprawdzały się będą w przedpokojach pozbawionych okien.