Chyba wszyscy choć raz w życiu słyszeli o stylu glamour. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to w ogóle oznacza? Glamour z angielskiego tłumaczy się jako: czar i przepych. I to właśnie te słowa w dużym skrócie charakteryzują omawiany styl – stworzony w XX wieku, czerpiący inspiracje z Hollywood i tamtejszych gwiazd popkultury. Sypialnia w stylu glamour to bardzo dobry pomysł na aranżację tego wnętrza. Połączenie szyku z wygodą sprawdzi się zarówno w dużej, jak i małej sypialni.

Główne cechy stylu glamour

Estetyka glamour bazuje na nietuzinkowych połączeniach. Z jednej strony, we wnętrzu wystylizowanym w tej konwencji dostrzec można inspiracje pochodzące z baroku w postaci szykownych mebli czy ekstrawaganckich żyrandoli. Jednak z drugiej strony, przeplata się to z nowoczesnością w formie efektownych grafik, odważnych kolorów czy różnych faktur.

Warto pamiętać o tym, że połączenia powinny być przemyślane. To, co na pozór wydaje się niewspółgrające, może okazać się właśnie tym, co wpisuje się w stylistykę glamour. Należy odrzucić minimalizm, ale pamiętać o spójności i elegancji.

Ściany i kolorystyka

Barwy na ścianach, podłogach i meblach to kwestia, w której możesz puścić wodze fantazji. Sypialnia w stylu glamour obfituje w „bogato” zdobione tapety. Wzory to tylko kwestia Twoich preferencji, są dowolne, same tapety zaś mogą wyróżniać się różnorodnymi fakturami – matem, welurem, zamszem lub dodatkiem brokatu czy kryształków. Kwestia doboru barw również zależy od Ciebie. Jeśli czujesz się dobrze w różach, fioletach czy szarościach, jak najbardziej wpisze się to w omawianą estetykę. Jednak jeśli Twoje meble i dodatki będą szykowne, a Twoim ulubionym kolorem jest biały, wnętrze nie będzie odbiegało od stylu glamour – również i biel świetnie się w tym stylu odnajduje.

Niezwykle istotne, a poruszone przez nas już wcześniej, jest zachowanie spójności oraz umiaru. Stawiając na bogato zdobione ściany, wybierz bardziej stonowane podłogi. Będzie to szczególnie ważne, gdy jest to mała sypialnia w stylu glamour i nadmiar kolorów oraz zdobień mógłby ją przytłoczyć. Dobrym rozwiązaniem w niej staną się jasne panele podłogowe, które optycznie powiększą wnętrze. Ciekawym akcentem, dobrze współgrającym ze stylem glamour, będzie wybór paneli na wysoki połysk z kolekcji Natural Gloss.

Centralny punkt sypialni w stylu glamour – eleganckie łóżko

Łóżko to ważny element nie tylko w sypialni, ale też we wnętrzu inspirowanym modą glamour. Stanowi główny i najważniejszy punkt w pomieszczeniu, jego ornamentyka zaś może być powodem do dumy i codziennego uśmiechu. Typowe dla tej stylistyki łoże składa się z obszernego, pikowanego wezgłowia. Może je zdobić satynowa lub gładka narzuta oraz pokaźna liczba pięknych poduszek.

Szykowne meble i odważne dodatki

W stylu glamour możesz postawić na proste, aczkolwiek nietuzinkowe meble. Świetnie sprawdzi się toaletka, której forma nada pokojowi ekstrawagancji i poczucia komfortu. W taką kompozycję pomieszczenia możesz wpleść industrialny, złoty stolik i ozdobny, miękki dywan. Natomiast ciężkie, barokowe meble uzupełnij nowoczesną sztuką. Mogą być to rzeźby, abstrakcyjne obrazy lub gustowna ceramika. Nie martw się o liczbę dodatków. Mała sypialnia w stylu glamour również będzie mogła stanowić ozdobę domu. Jeśli Twoje pomieszczenie nie jest duże, postaw na jakość i formę dodatków. Wystarczy jeden plakat oprawiony w błyszczącą ramę, wysokie / stojące lustro i szklane lampy, by mały pokój stał się symbolem szyku i blichtru.

Styl glamour to coś dla odważnych i tych, którzy pragną odmienić charakter swojej sypialni. Eklektyzm tej formy to zdecydowanie najatrakcyjniejsza cecha, która pozwala łączyć różne upodobania, struktury, modę i epoki, tworząc niepowtarzalne wnętrze.