Salon z kominkiem w okresie jesienno-zimowym staje się ulubionym miejscem w domu całej rodziny – daje ciepło i przyjemny blask, wnosząc do wnętrza wyjątkowy nastrój. W dzisiejszym artykule skupiamy się więc na tym, jak urządzić salon z kominkiem. Oto garść praktycznych porad oraz pomysłów na to, jak zaaranżować przestrzeń z kominkiem. Jaki styl sprawdzi się w nim najlepiej i na co zwracać uwagę?

Styl nowoczesny, rustykalny czy skandynawski, a kominek

Kominek nieodzownie kojarzy nam się z ciepłem i przytulnością, świetnie wpisując się przez to w styl skandynawski. To w nim tak ważne jest łączenie naturalnych materiałów z domową i przyjemną atmosferą. Salon z kominkiem w stylu skandynawskim warto więc utrzymać w jasnych kolorach, sięgając po stonowane kolory farby ściennej czy paneli podłogowych. Odpowiedni efekt przyniosą takie dekory, jak podłoga naturalna Dąb Biały z kolekcji Natural Parquet czy Dąb Malaga z kolekcji De Lux. Dla stworzenia wymarzonej aranżacji dobrze będzie sięgnąć po takie dodatki jak kolorowe pledy, poduszki czy świece, wzbogacając wnętrze także o różnorodne rośliny doniczkowe.

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić salon z kominkiem w stylu nowoczesnym, należy pamiętać o dostosowaniu do siebie poszczególnych elementów. Aktualnie popularne są minimalistyczne w formie kominki, idealnie nadające się do współcześnie projektowanych wnętrz. Wykonane z naturalnych kamieni – marmuru, granitu, piaskowca czy też onyksu. Kolor kominka może kontrastować z kolorystyką wnętrza, jak byłoby w przypadku onyksu i jasnych paneli podłogowych z kolekcji Expert, Dąb Vigo, jak i  być dostosowany do niej według zasady podobieństwa.

Ostatnim stylem, po który często sięgamy, urządzając salon z kominkiem, jest styl rustykalny – świetnie współgrający z ciepłem palącego się ognia w kominku i zapewniający naturalny efekt. Styl ten doskonale pasować będzie do paneli podłogowych o wyraźnie zaakcentowanych słojach drewna, imitujących naturę np. Dąb Boston z kolekcji Premium.

Jak urządzić salon z kominkiem

Przy projektowaniu salonu z kominkiem tak samo istotne są względy estetyczne, co i praktyczne. Dlatego właśnie stojąc przed dylematem, jak urządzić salon z kominkiem, dobrze jest pamiętać o odpowiednim umiejscowieniu kominka oraz odpowiednim zabezpieczeniu najbliższego otoczenia. Mając świadomość tego, że będzie trudniej o utrzymanie czystości w najbliższym obszarze kominka, warto odpowiednio tę przestrzeń zaprojektować – odpuśćmy sobie tuż obok np. śnieżnobiałe ściany, zastępując je inną kolorystyką lub elementami zmywalnego tynku czy gładkiego kamienia. Pamiętajmy także aby zadbać o właściwe umiejscowienie kosza z drewnem czy miejsca na jego składowanie.

Istotna jest również podłoga. Najbliższy kominkowi fragment podłogi, powinien być zabezpieczony materiałem trudno palnym (np. kamień, stal jeżeli są takie dodatki w salonie tu jednak zwracamy uwagę na różne grubości, o których należy pamiętać przy wyborze takich materiałów). Coraz częściej spotykane rozwiązanie zabezpieczające bezpośrednie sąsiedztwo paleniska, to bezbarwne szkło hartowane – forma „niewidocznej” nakładki na panele podłogowe. Pozostała część podłogi salonu z kominkiem powinna być odporna na  zarysowania, dlatego wybierając panele podłogowe należy zwrócić uwagę na ich klasę ścieralności. Zalecana jest klasa AC5 lub AC6.