Salon – miejsce spotkań i rozmów; ostoja, symbol spokoju i ciepła. Pełni on wiele funkcji w naszym codziennym i domowym życiu. W jaki sposób zadbać o to, by czuć się w nim dobrze przez cały rok? Odpowiedzią na to pytanie może być propozycja zaaranżowania salonu w modnym już od wielu lat, a powstałym w XX wieku, stylu skandynawskim. Charakteryzuje go minimalistyczne i funkcjonalne podejście do wystroju wnętrza. Przejrzyj nasze inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim, abyś z łatwością mógł zastosować je we własnym pomieszczeniu.

Baza w postaci podłóg i ścian

Podstawową cechą stylu skandynawskiego jest tworzenie wnętrz o jasnej kolorystyce, nadającej wiele światła i „ciepła”, a dzięki temu dodatkowej przestrzeni w aspekcie wizualnym.

Ze względu na to, ściany malowane są w różnych odcieniach bieli, brązu i szarości. W ideę stylu wpiszą się również ciemniejsze tapety o minimalistycznych zdobieniach, które pokryją jedną ze ścian salonu. W ewoluujących interpretacjach w takiej formie może pojawiać się również kobalt, szmaragd lub granat. Bardzo istotne jest to, by stworzyć przestrzeń bogatą w naturalne światło,  duże okna. Jeśli nie masz takich możliwości, postaraj się, by były one odsłonięte, a ściany, na których znajdują się okna, zostały najjaśniejszymi punktami pomieszczenia.

Niezwykle ważnym krokiem jest dobranie odpowiedniej podłogi. W motywie skandynawskim łączenie bieli z drewnem to kluczowy wyróżnik. Może być to odcień jasny, jak Dąb Vigo z kolekcji Expert+ lub Dąb Bielony z serii Natural Gloss, czy przyjemny i ponadczasowy odcień brązu, jak np. Aqua five z Aquatus New Rigid.

Meble do salonu w stylu skandynawskim

Umeblowanie powinno być ograniczone do elementów najpotrzebniejszych, gdyż w północnej Europie króluje pragmatyzm i minimalizm. Głównym punktem salonu będzie kanapa – duża, wygodna i współgrająca z jasnymi lub ciemnoszarymi kolorami ścian. We wnętrzach występują też sofy w kolorach pudrowego różu czy takie z elementami drewna korelującymi z wybraną podłogą. Wiele osób decyduje się też na duże fotele i pufy, nierzadko w dwóch kontrastujących odcieniach.

Stół natomiast jest zazwyczaj drewniany. Jego rozmiary różnią się w zależności od funkcji – jeśli domownicy jedzą przy nim posiłki, zajmuje dużo przestrzeni i optycznie obciąża pomieszczenie; jeśli odgrywa rolę na wpół dekoracyjną, jest niski i o niewielkiej średnicy. Gdy w salonie potrzebujesz schować jakieś przedmioty, prosta komoda o białych lub pastelowych odcieniach nie zaszkodzi. Jej półki powinny być szerokie, a uchwyty mogą być ozdobne.

Dodatki – inspirujące pomysły na salon w stylu skandynawskim

Dodatki stanowią istotny aspekt w salonie. To one sprawiają, że pomysły na salon w stylu skandynawskim nabierają indywidualnego charakteru. We współczesnym stylu skandynawskim pojawiają się złote, czarne i metaliczne barwy. Możesz uwzględnić je w wielu częściach salonu – na ramach okalających Twoje ulubione jasne grafiki na ścianie czy zdjęcia, wysokich, kolorowych lampach, poduszkach, kocach czy wzorzystym dywanie.

Jeśli jednak jesteś zwolennikiem klasycznego stylu nordyckiego, zostań przy białych, beżowych, szarych czy pastelowych dodatkach. Przytulnego charakteru przestrzeni doda puszysty dywan umieszczony w środkowej części salonu. Nie zapomnij o kremowych zasłonach oraz wysokich kwiatach, jeśli jesteś zwolennikiem roślin.

Styl skandynawski w salonach o różnej funkcjonalności

Pamiętaj, że to Ty musisz zadecydować o formie i finalnym kierunku, który przyciągnie styl skandynawski do Twojego salonu. Wiele zależy od tego, jakie funkcje spełnia dane pomieszczenie. Salon może być przecież miejscem przechodnim z korytarzem/holem czy pomieszczeniem połączonym z kuchnią. Warto wówczas scalić wystrój całej przestrzeni odpowiednią i dedykowaną do różnych pomieszczeń podłogą. Doskonale do takiej przestrzeni sprawdzą się panele wodoodporne laminowane, które wyglądem i trwałością podkreślą wnętrze i zapewnią najskuteczniejszą oraz  wieloletnią ochronę.