Jak urządzić pokój nastolatce

Dla nastolatki własny pokój stanowi centrum jej świata. To tam odpoczywa, uczy się i zaprasza przyjaciół. Przestrzeń ta musi więc odpowiadać wszystkim tym potrzebom, zapewniając funkcjonalność i poczucie estetyki zarazem. O tym, jak pogodzić jedno z drugim, a także jak urządzić pokój nastolatce zgodnie z jej oczekiwaniami, piszemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Jak urządzić pokój nastolatce – najważniejsze zasady

1. Pozwól nastolatce wyrazić swój styl

Oto jest pierwsza (bo najważniejsza) zasada. Pozwól na to, aby urządzany pokój nastolatce wyrażał jej styl. To będzie miejsce, w którym to ona spędzała będzie czas. Oczywiście najlepiej podejść do tego zdroworozsądkowo, szukając w razie konieczności kompromisów. Warto także z góry określić budżet, który jako rodzic możesz na urządzanie pokoju przeznaczyć. To pomoże uniknąć późniejszych nieporozumień. 

Wyboru mebli, koloru ścian i podłóg dokonuj z nastolatką – niech to ona wybierze meble, które najbardziej się jej podobają. Ty pomagaj i zadbaj o to, aby były one funkcjonalne. Podobnie z kolorem ścian czy podłóg. Dla nastolatki urządzanie swojego pokoju z pewnością będzie ważnym doświadczeniem. Warto jej w tym towarzyszyć, zamiast wyręczać.

2. Zadbaj o strefy

Przy uwzględnianiu budżetu oraz planowaniu przestrzeni zwróć uwagę na strefy, które powinny się znaleźć w pokoju dla nastolatki. Mowa o miejscu do nauki (biurko i krzesło), do odpoczynku (wygodne łóżko) oraz do przechowywania niezbędnych rzeczy. 

W odróżnieniu od pokoju dziecięcego pokój nastolatki nie będzie wymagał zagospodarowania tak dużej przestrzeni na rozwój ruchowy. Ważniejsze stanie się między innymi zadbanie o sporą szafę, różnego rodzaju schowki oraz dostosowane do potrzeb wielopunktowe oświetlenie. Sporo też zależało będzie od ewentualnego hobby nastolatki. Jak chociażby w przypadku większego instrumentu, np. pianina czy perkusji, gdy i na nie trzeba będzie znaleźć miejsce jeżeli tylko pozwala na to metraż pomieszczenia. Jednak nawet te najmniejsze metraże mogą być doskonale i funkcjonalnie zagospodarowane.

3. Wybierz wytrzymałą podłogę

Nastolatka wybiera kolor, a Ty wybierz rodzaj. Nie da się ukryć, że podłoga w pokoju nastolatki będzie narażona znacznie bardziej na ewentualne uszkodzenia. Jeśli ma ona posłużyć przez długi czas, najpewniej aż do wyprowadzki na studia, ważne jest, by była odpowiednio wytrzymała. My polecamy panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności, np. AC6 jak w przypadku kolekcji De Lux czy Expert. Są one łatwe do utrzymania w czystości i komfortowe w użytkowaniu, a swój idealny wygląd zachowują przez wiele lat. 

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny a panujące trendy

Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na uniwersalność zastosowanych kolorów i rozwiązań. Panele podłogowe o jasnym i ponadczasowym dekorze, np. Dąb Sienna, do tego białe ściany i stonowane meble. To, jak pokój młodzieżowy dla dziewczyny będzie się finalnie prezentował, zależało będzie od niej. Dodatkami stworzy taką aranżację, z której najbardziej będzie zadowolona. Jednocześnie po jakimś czasie, gdy jej potrzeby i gust już się zmienią, bez większych prac remontowych będzie można przeprowadzić nawet te drobne i mniej kosztowne zmiany.

Hitem od dłuższego czasu pozostają różnorodne szafy wnękowe i inne schowki, w których nastolatki mogą przechowywać swoje rzeczy. Zawieszone nad łóżkiem lampki dla dodania przytulności. Duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń, a przy tym stają się częścią garderoby czy toaletki. Także różnego rodzaju elementy, które stają się sposobem na wyrażenie swoich zainteresowań, np. duże mapy dla miłośniczek podróżowania czy różnorodne plakaty.