Postaw na funkcjonalność, estetykę i minimalizm. Miksuj uniwersalność ze stylem panującym w pozostałych częściach domu. I twórz pokój dla gości, w którym rodzina i przyjaciele z przyjemnością odpoczną podczas odwiedzin. O tym, jak urządzić pokój gościnny, o czym pamiętać i jakimi trendami się kierować, piszemy w dzisiejszym artykule. Poznaj praktyczne pomysły i stylowe inspiracje.

Aranżacja pokoju dla gości – zacznij od podstaw

·      Wyposażenie

W aranżacji pokoju dla gości kieruj się tym, co w nim najważniejsze – potrzebą odpoczynku, spokojnego snu i komfortowego przechowywania swoich rzeczy. Zadbaj o podstawowe meble: łóżko, szafę z wieszakami, regał lub komodę, stolik z siedziskami, stoliki nocne i dwie małe lampki. Dodatkami, o których warto pamiętać, są lustra, zegar, kosz na śmieci i zasłony lub rolety. Mile widziane będą także zapachowe świece, świeże kwiaty w wazonie, szklanki i karafka z wodą.

Do małego pokoju gościnnego wybieraj wielofunkcyjne meble, jak rozkładaną kanapę czy stolik kawowy na kółkach (służący jako niewielki stół i stolik nocny zarazem). To dobre rozwiązanie i dla tych, którzy zamiast pokoju gościnnego urządzają gabinet czy salon z funkcją przenocowania gości.

·      Styl i kolorystyka

Pokój gościnny ma w sobie wiele z sypialni. Podobnie jak ona wymaga przytulnej i spokojnej aranżacji, w której przyjemnie będzie się zrelaksować. Wybierając ściany i podłogi, zrezygnuj więc z intensywnych barw. Złamane biele, ciepłe beże i szarości farb łącz z jasnym drewnem podłóg. Dobrym wyborem będą zarówno panele podłogowe w naturalnych odcieniach drewna, jak Dąb Siena z kolekcji De Lux, jak i te utrzymane w szarościach, jak stylowy Dąb Syberyjski wpadający swym jasnym odcieniem w biel.

Miejsce na wyraziste kolory znajdzie się w dodatkach. To z ich pomocą nadasz pokoju gościnnemu stylu. Pamiętaj jednak, że aranżacja pokoju dla gości wymaga kompromisów. To przestrzeń, w której nie tylko wyrażasz swoje upodobania i sięgasz po obecny w całym domu styl, ale i dbasz o komfort wielu różnych gości. Dlatego umiar, ponadczasowość i uniwersalność są tu tak ważne.

·      Neutralność

Ostatnią podstawową zasadą w urządzaniu pokoju gościnnego jest konieczność zachowania neutralności i pozbawienia go osobistych przedmiotów. Łatwiej o to wtedy, gdy dla gości przeznaczony jest osobny pokój w domu. Trudniej – gdy jest to jedynie miejsce w salonie, pracowni czy miejscu służącym do przechowywania niepotrzebnych na co dzień sprzętów.

W takich sytuacjach pomocne są liczne pojemniki i zamykane szafy czy regały, dzięki którym łatwo utrzymać porządek. Strefę dzienną w salonie czy tę służącą do pracy w biurze oddzielisz od kanapy służącej gościom do spania z pomocą rozkładanego parawanu.

Jak urządzić pokój gościnny? Inspiracje

 

  • Pokój gościnny na poddaszu to z pewnością jeden z częściej wykorzystywanych pomysłów; praktyczne wykorzystanie strychu, a przy tym łatwe zapewnienie prywatności i komfortu gościom.
  • Poszukując pomysłu na to, jak urządzić pokój gościnny, sięgnąć można po ponadczasowy i zarazem zgodny z obecnymi trendami zestaw: białe ściany, panele podłogowe o naturalnych, drewnianych dekorach, dodatki w kolorach ziemi (np. przygaszony oranż) i liczne rośliny doniczkowe. Wśród naszych propozycji podłóg do pokoju gościnnego szczególnie warta uwagi jest kolekcja Lotus o ponadczasowej elegancji, pięknym usłojeniu występującą w szerokiej desce.
  • Dodatki, które służą i dobrze wyglądają: wieszak na kurtki, torby i szaliki, miękkie tekstylia typu pledy, dywanik, poduszki i pachnąca świeżością pościel, stylowe lustro nad komodą lub postawione bezpośrednio na podłodze, wiklinowy kosz jako pojemnik na czyste ręczniki.
  • Rośliny doniczkowe. Doskonałe dla nadania wnętrzu przytulności, oczyszczają powietrze, stanowią element dekoracyjny wielu popularnych dziś stylów, np. w połączeniu z drewnem są must have stylu skandynawskiego czy podobnemu mu – scandi boho.
  • Wielofunkcyjne meble. Rozkładany fotel jako wygodne siedzisko, możliwość odłożenia ubrań i dodatkowe miejsce do spania. Rozkładana sofa czy łóżko z pojemnikiem na pościel, w którym przechowywań można również wiele innych rzeczy. Stolik kawowy z szufladami czy zamykana szafka nocna zamiast stolika. Lampa z regulowanym ramieniem pełniącą funkcję zarówno głównego oświetlenia, jak i lampki nocnej.