Oto przestrzeń, w której czas wolny spędza cała rodzina. To tu przyjmuje się gości, odpoczywa, rozmawia, a nierzadko także spożywa posiłki. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić pokój dzienny. Poznaj panujące w aranżacji salonu trendy i przydatne wskazówki.

Jakie meble do pokoju dziennego wybrać i jak je ustawić

Przy wyborze mebli do pokoju dziennego warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Po pierwsze kluczowa jest ich wielkość – im mniejsze pomieszczenie, tym na mniejszych gabarytów meble powinniśmy się zdecydować. Jeśli nie mamy do dyspozycji obszernego salonu, lepsza od masywnego kompletu wypoczynkowego będzie sama wygodna sofa z odpowiednim podarciem pleców lub nietuzinkowe fotele.

Po drugie kolory mebli dobierajmy pod kolor podłogi i ścian. Im są one ciemniejsze, tym jaśniejsze meble do pokoju dziennego powinniśmy wybierać. Podobnie na odwrót, do jasnych podłóg, jak np. Dąb Syberyjski z kolekcji De Lux, lepiej pasowały będą ciemniejsze, wyraziste regały.

Po trzecie pamiętajmy o ustawieniu mebli z podziałem na strefy funkcjonalne. Tu warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkość pomieszczenia, ale i własne preferencje – liczba stref zależna jest od tego, ile funkcji ma pełnić pokój. Zazwyczaj wyraźnie oddziela się od siebie miejsce na stół z krzesłami do przyjmowania gości i spożywania posiłków od miejsca służącego do relaksu. Nadal popularnym rozwiązaniem jest także łączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym, gdzie rozdzielenie tych dwóch stref (np. blatem, a nawet odmienną podłogą) jest wyjątkowo wyraźne.

Jak zadbać o właściwe oświetlenie salonu

Przede wszystkim ważne jest światło dzienne w salonie. To właśnie tu doskonale sprawdzą się duże okna, najlepiej tarasowe. Przy wyborze sztucznego oświetlenia stawiajmy na różnorodność – lampę wiszącą nad stołem, a stojącą przy fotelu do czytania książek. Górne światło, umieszczone nad strefą wypoczynkową, warto wykorzystać jako element dekoracyjny. Zgodnie ze stylem, na który się zdecydujemy, do wyboru mamy bogato zdobione żyrandole czy industrialne lampy sufitowe.

Modnie czy ponadczasowo – jak urządzić pokój dzienny

To pytanie zadaje sobie wiele osób, zastanawiając się nad tym, jak urządzić pokój dzienny. Okazuje się jednak, że podążanie za najnowszymi trendami może iść w parze z tworzeniem ponadczasowego wnętrza. Liczy się właściwy dobór kolorów oraz dodatków.

Rozwiązaniem wysoko cenionym mimo upływu czasu jest tworzenie spójnej i uporządkowanej przestrzeni. Niezależnie więc od tego, na jaki styl się zdecydujemy, powstrzymajmy się od łączenia tych niepasujących do siebie. Nawet w stylu eklektycznym, dziś bardzo modnym, ważne jest zachowanie równowagi oraz harmonii.

Tym, co z sezonu na sezon wciąż cieszy się popularnością, są także białe ściany i drewniane podłogi. Oto baza, która nigdy się nie nudzi, a przy tym zawsze wygląda pięknie. Drewniane panele podłogowe, jak np. klasyczny Dąb Parzony czy ukochane przez miłośników oryginalnych rozwiązań deski z kolekcji De Lux Jodełka, zapewnią spektakularny wygląd na długo. Łatwo można łączyć je z wieloma różnymi stylami, zmieniając jedynie dodatki.