Nie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – urządzanie mieszkania na wynajem łączy się z kilkoma zasadami, o których należy pamiętać. Szczególnie wtedy, gdy uniknąć chcemy częstych remontów, małej liczby zainteresowanych czy niesatysfakcjonującego zysku. Oto 5 wskazówek, jak urządzić mieszkanie na wynajem, by w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z tej inwestycji.
1. Dopasuj przestrzeń do przyszłych lokatorów
Zastanawiając się nad tym, jak urządzić mieszkanie na wynajem, przede wszystkim nie zapominaj o jego przyszłych lokatorach. Od tego, komu planujesz je wynajmować, w dużym stopniu zależy także to, jak je urządzisz. Inne potrzeby będą mieli studenci, inne osoby pracujące, a jeszcze inne rodziny z dziećmi. Zadaj sobie takie pytania, jak to, … czy wybrane przez Ciebie osoby będą wolały mieszkanie umeblowane czy nie? Jeśli tak, to w jakie sprzęty? Jakie funkcje pełniły będą poszczególne pokoje?
2. Funkcjonalne i minimalistyczne rozwiązania
To, komu planujesz wynajmować mieszkanie, w pewnym stopniu zdeterminuje także to, jak będzie ono wyglądało. Mimo wszystko trudno jednak dokładnie określić, jaki gust będą miały te osoby. Dlatego zaleca się, aby mieszkanie na wynajem było przede wszystkim funkcjonalne, czyste i proste. Warto zadbać o takie rozwiązania, jak łatwe do czyszczenia nawierzchnie, pojemne szafy czy solidne sprzęty. Tym, przed czym z kolei warto się powstrzymać, jest przesadne jego ozdabianie czy narzucanie stylu.
3. Najlepszy wybór – białe ściany
Powyższe łączy się z tym, jaki kolor ścian do mieszkania na wynajem wybrać. Skoro jak najbardziej uniwersalny i prosty, to najlepiej biały. Wbrew pozorom białe ściany nie są trudne w utrzymaniu. Łatwo można odmalować fragmenty tego wymagające, a i koszty zakupu białej farby nie będą wysokie. Mają one także wiele zalet – białe ściany rozjaśniają i optycznie powiększają przestrzeń, dając przy tym poczucie jej odświeżenia i czystości.
4. Postaw na dobrej jakości podłogi w mieszkaniu na wynajem
Ściany można łatwo odmalować, ale nie tak łatwo zmieni się podłogi. Dlatego właśnie podłogi w mieszkaniu na wynajem powinny być wysokiej jakości, łatwe do utrzymania w dobrym stanie i odporne na uszkodzenia. Z tych właśnie powodów największą popularnością cieszą się panele podłogowe. Wybierajmy te o wysokiej klasie ścieralności, jak np. panele z kolekcji De Lux o parametrze AC6. W ten sposób zyskamy pewność, że podłoga świetnie sprawdzała się będzie przez wiele kolejnych lat mimo zmian lokatorów, a kłopotliwy i kosztowny remont (wymiana podłogi) nie będzie wcale potrzebny.
5. Urządzanie mieszkania na wynajem a budżet
I ostatnia kwestia – budżet. To, ile pieniędzy planujemy wydać przy urządzaniu mieszkania na wynajem, najlepiej dokładnie określić wcześniej i trzymać się tego, by nie przepłacić. Niech ma to odbicie w wysokości realnego miesięcznego kosztu najmu. Znów pod uwagę weźmy przyszłych lokatorów. Pamiętajmy, że są rzeczy, na których możemy oszczędzać (szczególnie te prawdopodobnie zbędne), ale i te, w których nie cena jest kluczowa – tak, jak w przypadku wyboru podłóg czy sprzętów AGD.