Aranżacja małego salonu ze stołem stanowi nie lada wyzwanie. Przestrzeń o ograniczonych możliwościach zazwyczaj stawia w sytuacji, w której konieczne są kompromisy. Czy więc pomysł połączenia salonu z jadalnią ma szansę się udać? Sprawdźmy to! W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak urządzić mały salon ze stołem. Oto sposoby, dzięki którym staje się to możliwe.

Stół rozkładany – funkcjonalny i wygodny

Kluczowy jest dobór właściwego stołu. W małym salonie najlepiej sprawdzi się stół rozkładany, który można dopasować do swoich potrzeb w zależności od sytuacji. Na co dzień idealny dla kilku osobowej rodziny, od święta odpowiedni nawet dla 10 czy 12 osób. To przedłużany stół, w którym dostępne są dodatkowe blaty. Wśród rozkładanych stołów znajdziesz także stoły z opuszczanym blatem – częściowo lub w całości  czy stoły składane z regału, a dokładniej zajmujący niewiele miejsca regał, który „szybko” może stać się stołem.

Osobom, którym marzy się stół w salonie, choć na co dzień wcale by z niego nie korzystały, przyda się stół składany na płasko. Po złożeniu można schować go pod sofę lub na szafę. Jak widać, możliwości jest wiele. Co ważne, dostępne dziś stoły rozkładane wykonane są w wielu różnych wzorach, eleganckie, minimalistyczne, a także drewniane. Łatwo można dopasować je do wymarzonej aranżacji.

Stolik kawowy, który zmienia się w stół – podnoszona ława

Oto typ stołu rozkładanego, który jest czymś pomiędzy całkiem składanym stołem, a stołem z dodatkowymi blatami. Idealny w małym salonie dla tych, którzy większego stołu do spożywania posiłków potrzebują tylko przy urządzaniu przyjęcia. W zwykłe dni chętniej postawią na niewielkim stoliku kubek ciepłej herbaty w trakcie czytania książki. Stolik kawowy z podnoszoną ławą pozwoli zaoszczędzić przestrzeń, świetnie dostosowując się do obu tych sytuacji.

Optyczne powiększenie salonu

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić mały salon ze stołem, pamiętaj o ogólnych zasadach aranżacji niewielkich przestrzeni. Wybieraj jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Mogą to być biele, szarości, beże czy pastele. Ponadto, nie przesadzaj z dodatkami i nie stosuj masywnych mebli. Jeśli chcesz nadać przestrzeni wyjątkowego wyglądu, postaw na rośliny doniczkowe lub stylowe lustro, które dodatkowo powiększy przestrzeń.

Liczne szafki, półki i komody możesz zastąpić nowoczesną meblościanką. Współczesne wzornictwo wychodząc naprzeciw mieszkańcom małych mieszkań czy domów, tworzy coraz to ciekawsze propozycje. Białe fronty i ciekawe ułożenie półek prezentowało się będzie atrakcyjnie, pozwalając przy tym na zmieszczenie wszystkich niezbędnych przedmiotów.

Decydując się na panele podłogowe w salonie, wybierz te w jasnych odcieniach, jak na przykład biało –  szary odcień podłogi Dąb Dallas. Oryginalnym i dobrze sprawdzającym się w małym salonie wyborem będzie także Dąb Murano – ponadczasowy i wytrzymały o jasnym kolorze drewna.