Urządzanie pokoju młodzieżowego to często ważna chwila w życiu młodego człowieka. Dotąd dziecięcy pokoik zamienia się w komfortową przestrzeń do nauki, odpoczynku i rozrywki. Co tak ważne, odzwierciedlającą charakter i gust nastolatka. Dziś piszemy o tym, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by cieszył oko i zachwycał swoją funkcjonalnością.

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy

Zazwyczaj to najmniejsze pomieszczenia w domu trafiają się dzieciom. Dopóki służą im one głównie do snu, nie jest to dużym problemem. Dopiero później, kiedy dzieci stają się nastolatkami i spędzają w pokojach większość swojego czasu, pojawia się problem z odpowiednim zaplanowaniem przestrzeni. Warto zadbać o to już na etapie jej planowania, by późniejsza organizacja przychodziła z łatwością.

Zadbaj o optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli pokój jest mały, to koniecznie wykorzystaj możliwe opcje jego optycznego powiększenia. W tym pomocne okażą się jasne ściany i podłogi. Meble także utrzymane w jasnych barwach, najlepiej po prostu białe. Zrezygnuj przy tym z meblościanek, o wiele lepiej w małych pomieszczeniach pasowały będą meble modułowe.

Więcej sposobów na to, jak optycznie powiększyć pokój, znajdziesz w naszym poprzednim artykule. Zachęcamy do jego sprawdzenia.

Postaw na sprytne rozwiązania. Mały pokój młodzieżowy wymaga kreatywności. Dobra organizacja przestrzeni to podstawa. Warto wykorzystać każdą ze ścian. Często pozostawiana pusta ściana z oknem może zostać wypełniona otwartymi półkami, przemyślanie połączonymi z blatem spełniającym rolę biurka. Zapewnią one dodatkowe miejsce na przechowywanie np. książek, a dzięki temu, że nie będą one zabudowane, całość zachowa lekkość. Ponadto, dobrym rozwiązaniem będą wszelkiego rodzaju skrytki, wsuwane pojemniki pod łóżkiem czy materiałowe organizery na ścianę.

Pokój młodzieżowy – o tym pamiętaj!

Pozwól nastolatkowi wyrazić swój styl. Niech czuje, że stworzona przestrzeń jest zgodna z jego potrzebami. Podpowiadaj, proponuj, ale niczego nie narzucaj. Ostateczny kolor farby czy wzór tapety niech stanie się jego decyzją, sugerując jednak, że jasne kolory będą najodpowiedniejsze. Ty zaś zadbaj o to, by było to coś wysokiej jakości, co nie zniszczy się po kilku miesiącach. Zainteresuj się farbami plamoodpornymi, z których łatwo pozbędziecie się zabrudzeń.

Wybierz odporną na zniszczenia podłogę. Podobnie z podłogą. Pamiętaj, że w pokoju nastolatka wiele się dzieje. Podłoga musi być odporna na wylany napój czy jeżdżące po niej nieustannie odpowiednio dobrane kółka od krzesła obrotowego. Wybierz panele podłogowe o wysokiej klasie ścieralności, np. z kolekcji De Lux lub zainteresuj się panelami winylowymi IDÉAL. Podłogi winylowe są wodoodporne oraz wytrzymałe.