Wiadomo, że dzielenie pokoju z rodzeństwem, kiedy jest się w nastoletnim wieku, bywa trudne dla dorastających dzieci. Dlatego jeśli nie ma możliwości, żeby dzieci miały osobne pokoje, trzeba urządzić pokój w taki sposób, żeby rodzeństwo czuło się razem dobrze. W dzisiejszym artykule podpowiadamy więc, jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków.

Postaw na neutralną kolorystykę

Aby rodzeństwo nie kłóciło się o wybór kolorów ścian w pokoju, pomaluj pokój w neutralnych barwach. Będzie to idealna baza pod to, aby każdy nastolatek mógł udekorować ścianę w swojej części wedle własnych upodobań np. plakatami, zdjęciami, nawiązując do swoich pasji czy ulubionych muzyków.

Poza tym neutralne, jasne kolory są najlepszym wyborem w małym pokoju nastolatków, ponieważ optycznie powiększają go i rozjaśniają. Dlatego właśnie zarówno ściany jak i podłoga, powinny mieć jasne odcienie. Dobrym wyborem podłogi będą panele winylowe z kolekcji IDÉAL, które oprócz tego, że są wodoodporne i bardzo wytrzymałe na zarysowania, to również mają wiele jasnych odcieni. Świetnie sprawdzą się panele wyglądem imitujące drewno, takie jak W18/L18, W7/L7 czy W22/L22.

Jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków?

· Funkcjonalne miejsce do spania

Jeśli chodzi o łóżko, to pierwszym, co przychodzi do głowy, myśląc o mały pokoju dla 2 nastolatków, jest łóżko piętrowe. I rzeczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu można zaoszczędzić dużo miejsca na inne meble. Najlepiej wybierz takie, które ma na dole szufladę na przechowywanie pościeli. Gdyby jednak nastolatkowie nie zgodzili się na spanie jeden na górze, drugi na dole, funkcjonalnym rozwiązaniem dla małego pokoju może być łóżko piętrowe pojedyncze typu antresola, pod którym pozostaje przestrzeń na biurko czy szafę lub łóżko chowane / półkotapczan.

· Wydzielona przestrzeń do nauki

Konieczne w wyposażeniu pokoju nastolatków jest biurko. Ważne jest, żeby każdy miał swoje miejsce do nauki. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca, dobrym pomysłem będzie również długi blat, gdzie każdy nastolatek będzie miał swoją przestrzeń. Najlepiej, żeby biurko znajdowało się przy oknie, tak aby panowało jak najlepsze światło.

· Stylowy pokój dla nastolatków – aranżacje i pomysły

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak urządzić mały pokój dla 2 nastolatków, by wizualnie prezentował się on atrakcyjnie dla dorastających dzieci. Wiek nastoletni to czas, kiedy dzieci chcą być traktowane poważnie, dlatego trzeba dobrać takie meble i dodatki, które będą odpowiednie dla osób wkraczających w dorosłość.

Dobrym rozwiązaniem do pokoju chłopców będzie styl industrialny. Ceglane elementy, tekstylia w szarym kolorze, metalowe akcenty w meblach, industrialne lampy wiszące – taki charakter pokoju sprawi, że rodzeństwo będzie chciało spędzać w nim wspólnie czas. Natomiast w pokoju dziewczyn warto pójść w stylistykę boho. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy kilka elementów takich jak kwiaty w wiklinowych doniczkach, wiszące krzesełko, robione metodą makramy, dzianinowe, białe koce oraz poduszki z frędzlami z boku.

· Pokój nastolatków w duchu indywidualizmu

Pokój dla nastolatków ma być miejscem, które sprawi, że dorastające dzieci będą miały najlepsze warunki do rozwoju. Przed podjęciem decyzji, w jaki sposób ma być urządzony pokój nastolatków, trzeba to skrupulatnie skonsultować z dziećmi, do których pokój będzie należeć. Pozwólmy im na wyrażanie swoich upodobań i pasji, by czuły, że to ich własna przestrzeń.

Wspólny pokój z rodzeństwem bywa czasem trudnym wyzwaniem. Jednak wiąże się również z długimi, nocnymi rozmowami, wspólnymi tajemnicami i tak naprawdę dzielenie pokoju może sprawić, że rodzeństwo będzie ze sobą bardzo blisko i stworzy więź na całe długie lata.