Zazwyczaj mała, a przy tym wąska. Tym, którzy planują jej urządzanie, rzuca niemałe wyzwanie. Dziś przygotowaliśmy poradnik, jak urządzić kuchnię w bloku. Oto przydatne informacje, które pomogą połączyć w jedno najnowsze trendy, estetykę i funkcjonalność.
Odsłonięte okna
To dobry sposób na to, by optycznie powiększyć kuchnię w bloku. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić jest na to kilka sposobów: postawmy na matowe naklejki na szyby (nie zabierają wiele światła, a jednocześnie chronią przed spojrzeniami sąsiadów) lub jasnego koloru rolety, np. bardzo modne dziś rolety rzymskie lub też, zamontujmy zazdrostki w oknie, ten piękny dodatek łączy w sobie tradycje i funkcjonalność.
Brak drzwi lub wybór drzwi przesuwnych
Jeśli to możliwe, warto przerobić kuchnię w bloku na aneks kuchenny, rezygnując z jednej ze ścian. Korzystnym rozwiązaniem będzie także rezygnacja z drzwi lub wybór drzwi przesuwnych. Te standardowo otwierane zajmują wiele miejsca, które można lepiej zagospodarować.
Jasne ściany i podłoga
Kuchnia w bloku dobrze prezentowała się będzie w jasnej wersji. Zyska lekkość, rozświetlenie i przestronność. Sprawdzą się wszelkiego rodzaju biele, beże czy jasne szarości. Wbrew pozorom jasna podłoga wcale nie musi kojarzyć się z białymi płytkami.
Do wyboru mamy chociażby panele winylowe, te o europejskiej tradycji – praktyczne, a przy tym estetyczne i bardzo oryginalne rozwiązanie. Wśród jasnych wzorów, które dobrze wpisują się w aktualne trendy, znaleźć można między innymi stylizowane na marmur panele W21/L21 lub lekko rustykalne, pozwalające na nadanie wnętrzu przytulnego efektu W14/L14 z kolekcji IDÉAL. Jak widać, jasna podłoga kuchenna to też duża swoboda w wyborze stylu.
Jasne meble kuchenne
Łączenie jasnej podłogi z jasnymi meblami może prezentować się korzystnie. Szczególnie w tak małych i ciemnych pomieszczeniach, jak kuchnia w bloku. Białe czy beżowe szafki sprawią, że wydawała się ona będzie większa. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu meble w nowoczesnym stylu – gładkie lub przeszklone i delikatnie błyszczące.
Górna zabudowa w małej kuchni
Część projektantów wnętrz zaleca, aby unikać w małych kuchniach górnej zabudowy. Inni jednak wskazują, że bywa ona nieunikniona – to jedyny sposób na optymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Wskazują nawet, że w kuchni w bloku najlepiej zdecydować się na górną zabudowę aż do sufitu, co pozwoli zyskać dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy.
Kompromisem będzie rezygnacja z zabudowywania wszystkich ścian, a także wybór jasnej i przeszklonej zabudowy. Oryginalnym pomysłem w zgodzie z najnowszymi trendami będzie zamiana zamykanych szafek na górne półki, które nie będą przytłaczać.
Dobra organizacja
Mówiąc o zabudowie, warto dodać kilka słów o organizacji miejsca w kuchni w bloku. Poza szafkami czy półkami rzeczy przechowywać możemy także na listwach zawieszonych na ścianach, do których przymocowane zostaną z pomocą haczyków różnorodne kosze czy organizery. Na samych haczykach umieścić też możemy naczynia, np. patelnie czy deski do krojenia. Takie rozwiązania świetnie wpisują się w najmodniejsze dziś style – styl nowoczesny czy skandynawski.