Zanim przyjdzie radość z efektów remontu, trzeba uporać się z gruntownym sprzątaniem po nim. Ani to czynność przyjemna, ani tak naprawdę prosta. Są jednak sposoby, z którymi sprzątanie po remoncie można sobie trochę ułatwić. Dlatego w dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak posprzątać po remoncie, by szybko móc cieszyć się czystym i wyremontowanym wnętrzem.
Dobrze przygotuj się do remontu, by mieć mniej sprzątania.
Im lepiej zabezpieczysz przestrzeń przed kurzem i zanieczyszczeniami, tym łatwiej ją później wysprzątasz. Wynieś meble i sprzęty w bezpieczne miejsce, a to, co pozostanie, zabezpiecz folią malarską. Wykorzystaj ją również do tego, by oddzielić remontowaną przestrzeń od czystej. Przy wejściu do strefy remontowanej połóż wycieraczkę lub wilgotną szmatę, w którą można byłoby wycierać pokryte pyłem czy farbą obuwie. I pamiętaj, by w miarę możliwości sprzątać po zakończonych pracach remontowych na bieżąco, co poprawia także bezpieczeństwo pracy.
Bardzo ważne na etapie przygotowań jest także zabezpieczenie podłóg. Nie chodzi tu już jedynie o zanieczyszczenia, lecz także o jej trwałe uszkodzenie. Jeśli planujesz montaż paneli podłogowych, niech będzie to ostatni etap remontu. Jeśli zaś podłoga pozostaje ta sama, od początku zadbaj o jej ochronę. Do zabezpieczenia podłogi użyć można grubej folii i kartonów lub filcu ochronnego. Sama folia łatwo się rwie i niewiele trzeba, by w chwili nieuwagi porysować panele. Filc ochronny jest droższym rozwiązaniem, lecz wielorazowym i znacznie wygodniejszym. W przypadku większych remontów będzie lepszym wyborem.
Jak posprzątać po remoncie? Dwie główne zasady
Gdy nadejdzie już czas na planowanie tego, jak posprzątać po remoncie, należy pamiętać o dwóch głównych zasadach. Ich przestrzeganie znacznie usprawni prace.
1. Najpierw na sucho, potem na mokro
Najpierw usuń fragmenty gruzu, następnie dokładnie odkurz i dopiero na końcu umyj na mokro. Oto recepta na to, jak posprzątać po remoncie. Na etapie oczyszczania na sucho najlepiej sprawdzi się odkurzacz przemysłowy, którym posprzątasz nie tylko kurz czy pył, ale również pozostałe elementy, np. wspomniany wcześniej drobny gruz. W domowych warunkach użyć możesz po prostu szczotki i szufelki, choć przy większych pracach remontowych warto jednak taki odkurzacz wypożyczyć.
2. Od góry do dołu
Zacznij od sufitu, a skończ na podłodze. Sprzątanie po remoncie zawsze rozpoczynamy od najwyżej położonych elementów, by uniknąć opadania kurzu lub robienia zanieczyszczeń tam, gdzie już się sprzątało. Dotyczy to tak samo odkurzania, jak i czyszczenia na mokro. Odkurzamy najpierw sufit, ściany i wszelkie szczeliny, nim przejdziemy do odkurzania podłogi.
Jak posprzątać panele podłogowe po remoncie
Sprzątanie paneli podłogowych po remoncie niewiele różniło się będzie od mycia ich w normalnych warunkach, o ile wcześniej zapewniliśmy im odpowiednią ochronę. Dokładnie odkurzamy zwracając szczególną uwagę na pył i kurz w tzw. V-fudze, a następnie porządnie wyciśnięty/wilgotny mop oraz profesjonalny płyn do mycia i pielęgnacji paneli podłogowych. Pamiętaj nie używaj płynów m.in. z woskiem. Po remoncie warto mieć na uwadze to, że czynność tę trzeba będzie prawdopodobnie powtórzyć ze względu na opadające pozostałości pyłu.
Jeśli zabezpieczenie nie pozwoliło uniknąć śladów farby, przed myciem możesz delikatnie namoczyć je ciepłą wodą z płynem. Nigdy nie zdrapuj ich jednak ostrymi czy metalowymi przedmiotami, które mogłyby zostawić rysy i uszkodzić powierzchnię np. podłogi.