Istnieje łatwy sposób na zamianę „starych” kafelek na piękne panele. Jeśli chcesz zmienić wygląd swojej podłogi w szybkim tempie i bez dużego wysiłku, to najlepszym rozwiązaniem będzie położenie paneli winylowych na płytki. Dzięki temu nie musisz się martwić o brud, kurz i gruz w swoim domu. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, jak położyć panele winylowe na płytki. Dowiedz się, o czym pamiętać, by na długo cieszyć się świetnie wyglądającą podłogą.

Zalety paneli winylowych

Na początek przypomnijmy, jakie są zalety paneli winylowych. Są one niezwykle uniwersalne, z powodzeniem sprawdzą się zarówno w domach, mieszkaniach, jak i biurach. Będą odpowiednie do wszystkich pomieszczeń, nawet do kuchni i łazienki, co zawdzięczają swojej wodoodporności i trwałości. Wybierając je, można mieć więc w domu jednolitą podłogę.

Panele winylowe są odporne na zalania i wilgoć, dzięki czemu się nie deformują, mają także dobrą izolację akustyczną, a dźwięk kroków oraz uderzeń zostaje w znacznym stopniu wyeliminowany. Ponadto, bardzo łatwo się je czyści i pielęgnuje. Dzięki wielu atrakcyjnym wzorom paneli winylowych z kolekcji Ideal z łatwością można dobrać ten najlepiej pasujący do wymarzonego wystroju w Twojego domu.

Odpowiednie podłoże

Pierwszym etapem w montażu paneli jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Stare płytki muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane, na pewno muszą być czyste i suche.  Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy kafelki są równe, stabilne (nie są ruchome i „głuche”) i czy nie występują wybrzuszenia – nie dopuszcza się braku jednolitego poziomu. Jeśli podłoga nie jest równa, i co ważne stabilna należy przed położeniem paneli winylowych bezwzględnie ją wyrównać, a ewentualne ubytki w fugach kafli zaszpachlować. Pamiętaj aby zawsze wypełnić istniejące w kafelkach fugi. To pozwoli uniknąć błędów montażowych , które mogą doprowadzić do uszkodzenia nowej podłogi.

Łatwy i szybki montaż

Z zamontowaniem paneli winylowych tzw. Rigid powinien poradzić sobie każdy, kto montował wcześniej inne podłogi – pamiętaj najważniejsza jest instrukcja montażu i użytkowania, zapoznaj się z nią. Do naszych paneli winylowych nie jest potrzebny klej, to podłoga pływająca. Poszczególne deski łączy się za pomocą łatwego sposobu, tzw. „na klik”. Na początku zaplanuj sposób ułożenia paneli. W razie potrzeby skróć panele / docinaj je za pomocą odpowiedniego nożyka (nie używaj standardowych nożyków do tapet czy papieru), tak aby były dopasowane do rozmiarów pokoju / podłogi. Pamiętaj o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych z pomocą klinów dystansowych, które się usuwa.

Układanie paneli rozpocznij tuż przy ścianie, dołączając następne panele – pamiętaj , że pierwsze rzędy paneli winylowych muszą być ułożone idealnie, aby nie powstawały szczeliny pomiędzy deskami w kolejnych rzędach. Łącząc deski ze sobą, pamiętaj o delikatnym i odpowiednim ich dobijaniu (nie używaj nadmiernej siły). Aby zrobić to dobrze, możesz użyć gumowego młotka, delikatnie uderzając w panele w miejscu złączenia – patrz instrukcja montażu. Po zakończeniu pamiętaj wyjąć kliny dystansowe i zamontuj listwy przyścienne, które stylem pasowały będą do paneli.

Panele winylowe na płytki – przydatne informacje

Jest jeszcze kilka ważnych kwestii, o których zastanawiając się, jak położyć panele winylowe na płytki, warto pamiętać. Zanim rozpoczniesz pracę, nowo zakupione panele muszą pozostać w opakowaniu w temperaturze ok. 18-28 stopni Celsjusza przez 24-48 h, zawsze poziomo. W ten sposób aklimatyzują się w nowym miejscu i dopasowują do warunków otoczenia. To „leżakowanie” gwarantuje ich poprawną pracę i brak niespodziewanego zachowania po ułożeniu. Pamiętaj, żeby nie opuścić żadnego etapu kładzenia paneli na kafelki, ponieważ każdy z nich jest bardzo ważny dla uzyskania pożądanego efektu. Proszę pamiętać aby nie dociążać nowej podłogi (meble, kanapy itd.) przez 24 godziny po zakończonym montażu.

Po położeniu paneli winylowych na płytki gotową podłogę możesz odkurzyć, oczyszczając ją ze wszystkich nieczystości. Aby zachować jej świetny wygląd na długo, zabezpiecz nóżki swoich mebli przez naklejenie na nie filcowych podkładek, by nie rysować podłogi.