Wśród panujących w aranżacji wnętrz trendów wciąż królują duże, jasne i otwarte przestrzenie. Te jednak trudno uzyskać w większości starszych mieszkań, w których pomieszczenia są niewielkich rozmiarów. Aby więc cieszyć się przestronnością oraz lekkością wnętrza, warto sięgnąć po kilka prostych sposobów na to, jak optycznie powiększyć pokój. Dziś podpowiadamy, jakie panele podłogowe do małego pokoju sprawdzą się najlepiej.

Jak optycznie powiększyć pokój

1. Kolory

Najlepszym sposobem na to, jak optycznie powiększyć pokój, będzie sięgnięcie po właściwe kolory. Nie bez powodu w takich sytuacjach zazwyczaj poleca się jasne kolory – to dzięki nim wnętrze jest jaśniejsze, a przez to bardziej przestronne. Nie musi być to jednak klasyczna biel. Swobodnie można bawić się różnorodnymi pastelami, lekkimi szarościami oraz beżami. Przy odrobinie wyczucia możliwe jest nawet wprowadzenie intensywniejszych barw na jednej ze ścian.

2. Lustro

Kolejny „patent”, który z powodzeniem optycznie powiększy pokój, to duże lustro zawieszone na ścianie lub postawione na podłodze. Mądrze wykorzystane pomoże nadać pomieszczeniu nie tylko przestronności, ale i wysokości, co na przykład przy niskim suficie sprawdzi się doskonale. Jeśli nie mamy możliwości użycia lustra, to postarajmy się o elementy szklane w meblach lub w drzwiach.

3.  Minimalizm

Podstawową zasadą, którą warto przyjąć, jest minimalizm. W małych pomieszczeniach jest on szczególnie pożądany, bo pozwala zachować harmonię i czuć się we wnętrzu lekko. Za duże meble, jak i za duża ich liczba, mogą być przytłaczające.

Lepiej więc postawić na minimalizm i rozsądny dobór dodatków. Decydując się na dywan, warto wybrać kilka mniejszych niż jeden duży, który zakryłby całą podłogę. Podobnie z oświetleniem – zamiast jednego dużego górnego światła, lepiej jest wybrać kilka mniejszych źródeł światła  punktowego.

Panele podłogowe do małego pokoju

Skoro już wiemy, jakie „chwyty i patenty” będą przydatne przy tym, jak optycznie powiększyć pokój, zastanówmy się nad tym, jakie panele podłogowe będą w małym pokoju najlepsze.

Przede wszystkim sugerując się tym, by wybierać jasne kolory, lepiej postawić na dekory o takich właśnie barwach. Dobrymi i chętnie wybieranymi przykładami są bardzo jasny Dąb Syberyjski o pięknym usłojeniu  i utrzymany w bardziej klasycznym odcieniu Dąb Kanadyjski.

Za korzystne rozwiązanie uważa się również panele podłogowe na wysoki połysk. Rozświetlenie, które oferują, także dobrze wpływa na powiększenie wnętrza. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, aby nie były to zbyt bogato usłojone dekory, lecz raczej stonowane, lekkie i pozbawione nadmiernej ilości sęków.