Kiedy już znajdziemy idealny wzór paneli podłogowych dla siebie, przychodzi czas na zastanawianie się nad tym, ile desek właściwie powinniśmy kupić. Do tego niezbędna jest nam wiedza, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi i jak zdobyty wynik przełożyć na liczbę zakupionych opakowań paneli. Aby rozwiać wątpliwości tych, którzy pierwszy raz w życiu mają przed sobą zakup paneli, dzielimy się przydatnymi wskazówkami.

Jak obliczyć metry kwadratowe podłogi

Samo obliczanie metrów kwadratowych podłogi nie będzie znacząco odbiegało od tego, czego mieliśmy okazję uczyć się na lekcjach matematyki już w szkole podstawowej. Najłatwiejszą sytuacją jest ta, w której podłoga – nasz pokój – jest kwadratem lub prostokątem. Wtedy jej długość mnożymy razy szerokość, uzyskując w ten sposób interesujący nas wynik. Dla przykładu: jeśli pomieszczenie ma 5 metrów długości oraz 4 metry szerokości, to łącznie będzie miało ono 20 metrów kwadratowych. Prawda, że proste ?.

To, jak obliczyć metry kwadratowe podłogi, nieznacznie utrudnia sytuacja, w której pomieszczenie nie jest kwadratowe czy prostokątne, lecz wyróżnia się wieloma różnymi długościami i szerokościami  w zależności od miejsca. Należy wtedy podzielić je tak, aby uzyskać kilka kwadratów czy prostokątów.  W ten sposób każdy fragment podłogi w pokoju zyska własną liczbę metrów kwadratowych, która dopiero po zsumowaniu ich ze sobą da odpowiedź na to, ile metrów kwadratowych ma podłoga danych pomieszczeniu.

Jak obliczyć liczbę paneli na podłogę

Wiedząc już, że dany pokój ma 20 metrów kwadratowych, możemy podjąć decyzję o tym, ile opakowań paneli potrzebujemy. Posłużymy się tutaj panelami podłogowymi z kolekcji Expert. W opakowaniu mieści się 7 sztuk, których ilość metrów kwadratowych wynosi 1,548 m2. Dokładne obliczenia mówią więc, że potrzebowalibyśmy więc 12,19 opakowań, co po koniecznym zaokrągleniu daje ich 13. Panele podłogowe drewnopochodne kupujemy bowiem na pełne paczki.

Tego typu obliczenie nie będzie jednak odpowiedzią na pytanie, ile paneli rzeczywiście będziemy potrzebowali. Fachowcy przypominają, że w trakcie układania paneli konieczne jest ich przycinanie. To sprawia, że miejscami zamiast używać pozostałego nam niewielkiego fragmentu (np. 40 cm), będziemy woleli zacząć od pełnej deski. Nie unikniemy sytuacji, szczególnie w pomieszczeniach o różnych długościach i szerokościach, że część pozostałych paneli nie będzie nadawała się do ich układania / wykorzystania.

Zaleca się więc zakup większej ilości metrów kwadratowych paneli niż otrzymana przez nas wartość. Przy 20 metrach kwadratowych przyjąć powinniśmy ok. 10% więcej, np. 22 metrów. Z wcześniej wyliczonych 13 opakowań wychodzi nam ich zatem 15 (powód, zawsze do pełnych paczek). Należy także pamiętać, że producent zaleca pozostawienie min. 1 pełnej deski paneli podłogowych w oryginalnym wymiarze – szczegóły znajdują się w karcie gwarancyjnej produktu.