Aranżacje z podłogą ułożoną w jodełkę w roli głównej biją w ostatnich sezonach rekordy popularności. Dzięki niej wnętrze zyskuje wyjątkową głębię, charakter, ponadczasowy sznyt oraz niewymuszoną elegancję. Zanim jednak zdecydujesz się na montaż paneli w jodełkę zastanów się, który z najmodniejszych stylów aranżacyjnych sprawdzi się w projektowanym wnętrzu, a także jak dobrać do niego pasujące meble i dodatki. Co najlepiej sprawdzi się w duecie z podłogą tego typu? Sprawdź porady naszych stylistów!

Podłoga w jodełkę, w jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Podłoga jodełka to ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu stylizacjach. Do niedawna spotykana w starych kamienicach, salach balowych oraz pałacowych wnętrzach. Obecnie święci triumfy wkraczając na „salony” z zupełnie nowym, odmienionym obliczem, które pasować będzie do aranżacji w duchu klasycznym z eleganckim sznytem, a także do nowoczesnych stylizacji. Panele układane w jodełkę pokochają również fani stylu retro oraz miłośnicy czasów PRL-u. Rozwiązanie to sprawdzi się także w stylu eklektycznym, glamour, a także boho czy skandynawskim o ciepłym i klimatycznym obliczu. Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz nie boją się łączenia różnych stylów oraz konwencji. Jodełka na podłodze efektownie połączy elementy pochodzące z różnych epok oraz dekad, w bardzo udany sposób zaznaczając to co ponadczasowe i uniwersalne.

Z czym łączyć podłogę układaną we wzór jodełki?

Panele układane w ponadczasowy wzór jodełki w zależności od koloru mogą wysuwać się we wnętrzu na pierwszy plan lub wręcz przeciwnie tworzyć spójną i harmonijną bazę, która uzupełni całość. Pamiętajmy, że ułożona w ten sposób podłoga staje się wyrazistą i charakterystyczną ozdobą sama w sobie i warto oszczędnie dobierać pozostałe elementy wykończenia. Wzór jodełki przykuwa uwagę już od wejścia, a wyraźny rysunek słojów dodatkowo nadaje pomieszczeniu głębi. Skomponujmy bazę aranżacji w postaci drzwi, podłogi oraz koloru ścian na zasadzie podobieństw lub wręcz przeciwnie postawmy na przyciągające wzrok przeciwieństwa. Nie bójmy się łączenia odważnych barw, odmiennych wzorów i faktur. Pamiętajmy jednak, że zbyt dużo różnorodnych materiałów i elementów może spotęgować wrażenie przesytu oraz chaosu.

Jak dobrać meble i dodatki do wnętrza z podłogą w jodełkę?

Dobierając meble do bazy aranżacji w postaci paneli ułożonych w jodełkę weź pod uwagę kolor podłogi. To on w głównej mierze determinować będzie kolorystykę i rodzaj umeblowania. W przypadku podłogi w jasnych kolorach doskonale sprawdzą się meble w bieli oraz odcieniach jasnego drewna będących domeną aranżacji w duchu boho, skandynawskim oraz klasycznych. Ciekawie prezentuje się również połączenie jasnej podłogi z kontrastowymi ciemnymi meblami, które sprawdzi się w nowoczesnych stylizacjach. W przypadku paneli o ciemniejszym wybarwieniu również sprawdzą się jasne drewnopodobne meble. Unikajmy połączeń ciemnej podłogi z ciemnymi meblami, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach. Takie zestawienie może zdominować wnętrze i sprawić, że całość będzie przytłaczać swoją intensywnością. Stawiajmy na meble lekkie w formie o prostym designie, które perfekcyjnie wpiszą się w wybraną przez nas koncepcję. Dodatki także dobierajmy z najwyższą starannością. Podłoga we wzór jodełki lubi się z drewnem, naturalnym kamieniem, szkłem, metalem, betonem architektonicznym oraz naturalnymi tkaninami. Sięgając po ozdoby wykonane z tych materiałów zyskamy pewność, że całość będzie się prezentować niezwykle modnie i elegancko.