Bywa, że urządzenie małego mieszkania staje się nie lada wyzwaniem – nie tylko ze względu na chęć stworzenia stylowej przestrzeni, ale i funkcjonalnej, w której na wszystko, co ważne, znajdzie się miejsce. Dziś przedstawiamy nasze pomysły oraz przydatne wskazówki dotyczące tego, jak urządzić małe mieszkanie. Przy odrobinie pracy nawet kawalerka nie musi wydawać się tak niewielka.

Najważniejsza zasada w małym mieszkaniu – pamiętaj o jasnych kolorach!

Zastanawiając się nad tym, jakie kolory do małego mieszkania wybrać, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jasne barwy. Optycznie otworzą one przestrzeń, nadając jej jasności i lekkości. Dzięki temu niewielkie pomieszczenia nie będą sprawiały wrażenia przytłaczających. Dobrym wyborem będą: beże, szarości, biel oraz kolory pastelowe np. lawendowy lub błękitny.

Zasada ta nie dotyczy jedynie ścian, lecz także paneli podłogowych oraz co równie istotne, mebli. Dlatego najczęściej wybieranymi obecnie stylami są styl skandynawski, który świetnie komponuje się z jasnym drewnem na podłodze (np. takim, jak Dąb Syberyjski z kolekcji De Lux) oraz styl minimalistyczny, w którym najczęściej dominują białe, proste meble.

Jakie meble do małego mieszkania

Jak wspominamy wyżej, meble najlepiej wybierać w jasnych kolorach. Ważny jest także ich kształt oraz możliwość dopasowania do niewielkich przestrzeni.

Myśląc nad tym, jakie meble do małego mieszkania wybrać, zwróćmy uwagę na to, jakie opcje daje nam wnętrze. Istotne jest to, aby wykorzystać każdy kawałek wolnej przestrzeni, przez co często polecanym rozwiązaniem są szafy wnękowe. Poszukując stolika do salonu, wybierzmy ten o cienkich nogach i prostym kształcie, aby nie potęgował wrażenie ciężkości, ponadto będzie funkcjonalnie – bez problemu pod stołem mogą naleźć się użytkowe przedmioty np. pufy. W trakcie spotkania z przyjaciółmi będzie można je łatwo wysunąć, dając tym samym miejsce do siedzenia. Są one równie praktyczne, co krzesła, a zajmują mniej miejsca.

Wiele osób rezygnuje też ze standardowego biurka do pracy, zastępując go wygodnym, prostokątnym stołem, który poza godzinami pracy z łatwością służyć nam będzie za stół jadalny. Warto podchodzić do poszukiwania mebli do małego mieszkania niestandardowo, wykorzystując meble na kółkach, które możemy w razie konieczności przestawiać, lub decydując się na składane lub chowane materace zamiast łóżka, które po złożeniu, odpowiednio „ozdobione” mogą  imitować obraz czy grafikę.

Dodatkowe wskazówki, jak urządzić małe mieszkanie

Oto dodatkowe wskazówki, jak urządzić małe mieszkanie:

  1. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie drzwi przesuwnych z matowym szkleniem. Znacznie lepiej prezentują się te z przeszkleniami, optycznie powiększając przestrzeń , a jednoczenie „nie zabierają” miejsca.
  2. Eleganckim i sprytnym trikiem będzie wybór luster, np. na drzwiach przesuwnych szafy. Pomieszczenie wydaje się wtedy znacznie większe i jaśniejsze niż w rzeczywistości.
  3. Przy dobieraniu dodatków bądźmy dosyć oszczędni – zbyt duża ilość przedmiotów i elementów dekoracyjnych może przytłoczyć i tak niewielkie mieszkanie. Proponujemy skupić się na przedmiotach dekoracyjnych zawsze o właściwości użytkowych.
  4. Warto pamiętać o zachowaniu spójności kolorystycznej, decydując się na jeden, główny styl w całym mieszkaniu i konsekwentnie go realizując. Wybierając jasne panele podłogowe takie, jak Świerk Orlando, rozsądnie jest zastosować je we wszystkich pomieszczeniach. Wysokiej jakości panele będą prezentowały się pięknie przez długi czas zarówno w sypialni, jak i przedpokoju.