Właściwe ułożenie paneli podłogowych sprawia, że nie tylko służą one przez wiele kolejnych lat, ale i prezentują się przy tym z właściwą im elegancją. Mówiąc o wyglądzie i jednocześnie ułożeniu paneli, warto przypomnieć sobie to, jak układać panele podłogowe względem okna. Dlatego w dzisiejszym artykule skupimy się na tym, by wyjaśnić najważniejsze w tej kwestii zasady.
Panele podłogowe ułożone prostopadle do okna
Tak brzmi główna zasada dotycząca ułożenia paneli podłogowych, a umiejscowienia okna. Chodzi o to, by padające na podłogę promienie słoneczne nie podkreślały łączeń między panelami. W wielu nowoczesnych propozycjach, np. panelach podłogowych z kolekcji Natural, mamy do czynienia z V-fugą, dzięki czemu nawet ułożenie ich równolegle do okna nie sprawiłoby, aby łączenia prezentowały się przez to mniej elegancko. Zasadniczo ta reguła ma za zadanie wyeliminować, lub zdecydowanie ograniczyć, potencjalne występowanie „mikro cieni” . Efekt ten występuje przede wszystkim w panelach bez V-fugi, których w Polsce sprzedaje z roku na rok mniej. W takim przypadku układanie paneli prostopadle do kierunku padania naturalnego światła, spowoduje, że „mikro cienie” bardziej widoczne mogą być na krótkich łączeniach, a praktycznie niewidoczne na długich. Natomiast w panelach z V-fugą problem ten nie występuje. Reguła układania paneli prostopadle do kierunku padania światła, nie jest regułą, której nie zastosowanie miałoby negatywny wpływ na użytkowanie samej podłogi, nie mniej jednak to ważne, jeśli chodzi o wizualny efekt ułożonej podłogi.
Zatem reasumując, dobrze jest brać pod uwagę to, aby panele podłogowe były ułożone prostopadle. Dzięki temu lepiej podkreślone będzie usłojenie paneli, czego z pewnością każdy z nas oczekuje, wybierając panele np. w strukturze synchronicznej czy heliochrom.
Jak układać panele podłogowe względem okna, gdy okien jest więcej
W przypadku jednego okna sytuacja jest dosyć jasna, ponieważ wiemy, że najlepiej ułożyć je względem okna prostopadle. Co jednak w przypadku, gdy okien jest więcej, a wybór ułożenia prostopadle względem jednego będzie łączył się z ułożeniem ich równolegle względem drugiego?
W takich przypadkach zalecane jest, aby kierować się oknem, które znajduje się naprzeciw wejścia do pomieszczenia. Wtedy to właśnie okno, które widzimy naprzeciwko siebie po wejściu do pokoju, będzie dla nas wyznacznikiem.
Ułożenie paneli podłogowych, a uzyskany efekt
Zastanawiając się nad tym, jak układać panele podłogowe względem okna, wiemy już, że chodzi o „zatuszowanie” widocznych łączeń między panelami oraz podkreślenie struktury czy wzoru. Czasem jednak to, jak ułożymy panele, może mieć wpływ na to, czy pomieszczenie będzie wydawało się dłuższe czy krótsze. Zatem i część osób wskazuje więc, aby kierować się dłuższą ścianą i równolegle do niej układać panele.