Po wykonanych pracach remontowych przychodzi czas na sprzątanie. To wtedy najczęściej okazuje się, że pomimo zabezpieczania podłogi folią malarską pojedynczych plam z farby na panelach nie udało się uniknąć. O tym więc, czym zmyć farbę z paneli, piszemy w dzisiejszym artykule. Sprawdź i dowiedz się, jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić podłogę bez jej uszkodzenia.
Działaj błyskawicznie
Najłatwiej usuwa się plamy z farby wtedy, gdy są one jeszcze świeże. Jeśli tylko masz taką możliwość, zwróć uwagę na potencjalne zabrudzenia jeszcze w trakcie malowania. Najpierw ręcznikiem papierowym zbierz z paneli farbę, a następnie z pomocą lekko wilgotnej ściereczki przetrzyj miejsce zachlapania. Do wody możesz dodać płynu, zgodnie z zaleceniem opisanym na butelce płynu do codziennej pielęgnacji paneli podłogowych. Zapoznaj się z instrukcją montażu i kartą gwarancyjną, dotyczącą dopuszczonej do stosowania chemii do mycia paneli podłogowych.
Specjalistyczny płyn do mycia paneli
Takim środkiem myjącym może być specjalistyczny płyn do mycia paneli. Przydatny również wtedy, gdy plamy po farbie odkryjesz dopiero po zakończeniu malowania. Zaschniętą farbę warto najpierw namoczyć – nigdy nie zdrapuj ostrym narzędziem. W tym celu użyj zwilżonej ciepłą wodą ściereczki i połóż ją w miejscu zabrudzenia. Pamiętaj, by nie trzymać jej zbyt długo (wystarczy kilka minut) i nie zalewaj podłogi wodą , gdyż nadmiar wody nie sprzyja panelom podłogowym.
Po namoczeniu postępuj tak, jak ze świeżą plamą – nadmiar farby zbierz, a miejsce zachlapania przetrzyj wodą z płynem do mycia paneli. Zrób to ściereczką bawełnianą lub miękką gąbką.
Woda i płyn do naczyń
Jeśli nie masz pod ręką specjalnych płynów, użyć możesz samej wody lub niewielkiej ilości płynu do naczyń. Pojedyncze plamy przetrzyj ściereczką wilgotną od wody, pamiętając zawsze by zachować umiar – lekkie zwilżenie wodą i minimalna ilość płynu.
Ocet lub aceton
Na trudniejsze w usunięciu plamy od farby niektórzy stosują. Wymieszany z wodą pozwoli usunąć pozostałości farby. Jego niewielką ilość miesza się z wodą, a następnie zwilżoną ściereczką przeciera plamy. Następnie, przemywamy miejsca „po farbie” już tylko z użyciem samej ciepłej wody.
Podobnie z acetonem, który pomaga na uporczywe zabrudzenia, ale uwaga ta substancja nałożona w nadmiarze może zniszczyć panele. Decydując się na takie rozwiązanie proszę pamiętać, aby najpierw sprawdzić działanie i bezpieczeństwo, na niewidocznym fragmencie podłogi. Dopiero wtedy, gdy nie dojdzie do odbarwienia, można zastosować aceton w innych miejscach.
Zrezygnuj z ostrych narzędzi
I na koniec uniwersalna zasada, która dotyczyła będzie nie tylko tego, czym zmyć farbę z podłogi, ale i tego, jak pozbyć się innych problematycznych plam. Absolutnie nie powinno się używać w tym celu ostrych narzędzi. Chęć zdrapania zabrudzenia może się pojawić, lecz na pewno nie powinna być realizowana z użyciem noża lub metalowej szpachelki. To grozi trwałym uszkodzeniom w postaci porysowania paneli. Jeśli zabrudzenia, również plamy z farby, nie chcą zejść od samego przecierania, to użyć można narzędzi drewnianych i plastikowych. Dobrym pomysłem będzie drewniana szpachelka.
Najważniejszą zasadą podczas sprzątania pomieszczeń po remoncie czy malowaniu jest odkurzanie na sucho (nigdy parą wodną czy nadmiarem wody). Pamiętaj, że pył gipsowy czy kurz w połączeniu z wodą doprowadzi do powstania „masy”, a tym samym zanieczyszenia podłogi, więc zawsze rozpoczynaj sprzątanie po remoncie od dokładnego odkurzania.