Podłoga w znaczącym stopniu decyduje o ogólnym odbiorze wnętrza, nadając mu atrakcyjności. Czysta i lśniąca wnosi powiew świeżości oraz elegancji, z kolei zaniedbana potrafi zepsuć nawet najbardziej stylowe aranżacje. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby mycie paneli podłogowych wykonywać prawidłowo. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czym myć panele, żeby nie było smug i móc cieszyć się idealnie umytą podłogą.
Zacznij od dokładnego odkurzenia
Pamiętajmy o tym, że podstawą starannie umytej podłogi jest wcześniejsze pozbycie się pyłków i drobin, kurzu czy innych zalegających na niej drobnych zanieczyszczeń. W przypadku paneli podłogowych ma to szczególne znaczenie, ponieważ pozwala na uniknięcie rys, które mogłyby być efektem znajdującego się na panelach w trakcie ich mycia np. drobin / piasku.
Mając do wyboru odkurzacz lub szczotkę, lepiej jest oczywiście zdecydować się na odkurzacz. Ten skutecznie usuwa nawet najmniejsze drobinki oraz wyklucza sytuację, w której podczas zamiatania brud unosiłby się w powietrze, a następnie znów opadał na podłogę.
Czym myć panele, żeby nie było smug?
Przy myciu paneli podłogowych wiele osób używa zbyt dużej ilości albo wody, albo detergentu. Tymczasem zarówno jednego, jak i drugiego wystarczy zaledwie odrobina. Panele należy więc czyścić wilgotnym mopem, z którego wcześniej wycisnęliśmy nadmiar wody. Najlepiej mopem paskowym, który jest łatwiejszy w odsączaniu z niego wody, a także dużo skuteczniejszy w walce ze smugami. W porównaniu do mopa sznurkowego pozostawia je dużo rzadziej.
A czym myć panele, żeby nie było smug, jeśli chodzi o preparaty? Zwolennicy tradycji oraz ekologicznych metod podpowiadają, że w tej kwestii świetnie sprawdza się czysta woda + ocet (pamiętajmy o pozostającym zapachu). Niewielka jego ilość w połączeniu z wodą dobrze oczyści podłogę, nie pozostawiając na niej śladów. Niektórzy stosują również płyn do mycia naczyń oraz sok z cytryny (działa rozjaśniająco). Pamiętajmy jednak aby przed zastosowanie ww roztworów zapoznać się z zaleceniami producenta danej podłogi – czego nie można stosować do mycia podłogi. Jednak zdecydowana większość producentów paneli podłogowych zaleca i dedykuje specjalistyczne chemię do codziennej pielęgnacji podłogi.
Przy wybieraniu gotowych płynów zwróćmy uwagę na te, które nie tworzą piany, a dodatkowo pozostawiają miły zapach w pomieszczeniu. To właśnie ją trudniej jest zmyć i staje się ona jednym z winowajców pozostałych po myciu podłogi nieestetycznych śladów / smug. Ponadto, nigdy nie możemy używać płynów w nadmiarze – na opakowaniu płynów specjalistycznych każdorazowo podana jest zalecana ilość płynu. Jeśli stosujemy płyn w nadmiarze , mocno pieniący, to dodatkowo wypłuczmy mopa samą wodą i umyjmy podłogę jeszcze raz, a także pamiętajmy, aby preparatu stosować zgodnie z zaleceniami opisanymi na każdej butelce. Wykluczone jest także wylewanie jakiegokolwiek środka czyszczącego bezpośrednio na podłogę.
Panele podłogowe myj zgodnie z ich ułożeniem
Ostatnią wskazówką, która pozwoli na uniknięcie smug, jest mycie paneli podłogowych zgodnie z ich ułożeniem. Wyjątkowego traktowania wymagają przede wszystkim panele podłogowe z wysokim połyskiem, ponieważ to na nich smugi będą widoczne najbardziej. Także i te podłogi mają dedykowane płyny do ich codziennej pielęgnacji. Po zastosowaniu się jednak do wymienionych przez nas rad problem smug odejść będzie mógł w zapomnienie.