Dobierając materiały wykończeniowe do domu, zazwyczaj kierujemy się ich estetyką, jakością, ceną czy funkcjonalnością. Dużo rzadziej zastanawiamy się nad tym, jaki jest ich wpływ na środowisko naturalne czy zdrowie użytkowników. W dzisiejszym artykule przyglądamy się więc tej kwestii bliżej. Dowiedz się, czy panele winylowe są szkodliwe, a także jaki wpływ mają one na komfort i zdrowie mieszkańców.

Wpływ paneli winylowych na zdrowie

  • Materiał, z którego wykonane są wybrane podłogi winylowe aby uchodziły za bezpieczne nie może zawierać ftalanów, co równie ważne, można go poddać recyklingowi oraz nie elektryzuje się, a tym samym „nie przyciąga” drobinek kurzu i pyłu z powietrza, natomiast zawartość LZO (lotnych związków organicznych) w wybranych produktach jest aż 100 krotnie mniejsza od zapisów w normach.
  • Panele winylowe są również wodoodporne, co uodparnia je na zawilgocenie, a tym samym rozwój grzybów. Brud nie wnika w ich wnętrze, ale osiada na powierzchni. Dzięki temu łatwiej jest zachować czystość podłogi, a jej mycie jest łatwiejsze i skuteczniejsze.

Zalety te powodują, że wybrane kolekcje paneli winylowych zalecane są do ich montażu /  wykorzystania w domach alergików.

Czy panele winylowe są szkodliwe?

Wiemy już, że podłogi winylowe posiadają znaczące zalety w zakresie utrzymania higieny i wpływu na zdrowie. Pozostaje jednak kluczowe pytanie: czy panele winylowe są szkodliwe? Czy takie panele mogą wydzielać niebezpieczne substancje? Odpowiedź brzmi: nie.

Dla pewności decydując się na zakup konkretnego produktu, warto sprawdzić, czy producent przeprowadził badania pod kątem emisji szkodliwych związków – zapisy takie znajdują się np. na kartonie / opakowaniu czy stronie internetowej producenta. Znając rezultaty pomiarów, możemy z czystym sumieniem zdecydować się na zakup danych paneli winylowych i cieszyć się zaletami ich użytkowania. Oprócz łatwości w codziennej pielęgnacji zaliczają się do nich także podwyższona odporność na uszkodzenia (np.: warstwa ścieralna 0,55 mm / klasa użyt. 33), szybki montaż na klick, wyciszanie pomieszczenia oraz możliwość stosowania razem z ogrzewaniem podłogowym wodnym.

Panele winylowe Weninger – Aquatus Rigid

Wiemy, jak ważne dla klientów jest bezpieczeństwo użytkowania naszych produktów. Z tego powodu projektujemy i wytwarzamy podłogi w sposób, który gwarantuje brak negatywnych skutków dla zdrowia i środowiska. Przykładem tego są panele winylowe z nowej kolekcji Aquatus New Rigid.

Bardzo ważną informacją jest, że w ich składzie nie znajdują się ftalany. Obecność tych związków budzi największe wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa paneli winylowych. Podczas eksploatacji istniałaby możliwość ich powolnego uwalniania się z produktów. To mogłoby powodować negatywne skutki dla zdrowia. Normy określają także dopuszczalną emisję Lotnych Związków Organicznych (LZO). Są to substancje, które uwalniane do powietrza mogą powodować alergie, bóle głowy oraz podrażnienia błony śluzowej. W panelach Weninger emisja LZO jest stokrotnie mniejsza od progów wyznaczonych przez normy. Oznacza to, że korzystanie z naszych paneli jest całkowicie bezpieczne.

Nie bez znaczenia pozostaje dla nas los środowiska naturalnego. Dlatego panele z kolekcji Aquatus New Rigid w całości nadają się do recyklingu. Jest to nasz powód do dumy, ponieważ udało nam się stworzyć i wyprodukować panele, które nie będą zaśmiecać planety np. po 20 latach bezpiecznego ich użytkowania, ale w 100% mogą zostać odzyskane dla ponownego przetworzenia.