Panele podłogowe od lat królują w domowych wnętrzach. Estetyczne, funkcjonalne i trwałe z powodzeniem zastąpiły naturalne drewno czy płytki ceramiczne. Łatwe w montażu i utrzymaniu czystości nie mają sobie równych. Obecnie rynek tych produktów poszerza swoją ofertę o nowe, znacznie trwalsze i innowacyjne wyroby. Czym się kierować wybierając panele podłogowe? Co wybrać, panele winylowe czy laminowane? Nasi specjaliści stworzyli poradnik, który pomoże Wam w podjęciu decyzji i wyborze najlepszych paneli do Waszego wnętrza.

Panele laminowane – co wiedzieć przed ich zakupem?

Panele laminowane drewnopochodne to do tej pory najczęstszy wybór wśród podłóg tego typu. Do ich zalet należy bez wątpienia zaliczyć bardzo korzystną cenę oraz różnorodny wygląd. Mają budowę przez wielu nazywaną warstwową, składającą się z warstwy przeciwprężnej, rdzenia wykonanego z płyty drewnopochodnej HDF, a także warstwę dekoracyjnego laminatu, która pokryta jest warstwą ochronną decydującą o klasie ścieralności np. AC4, AC5 lub AC6. Warstwa ta to połączenie substancji, które chronią powierzchnię paneli przed uszkodzeniami powstającymi w trackie użytkowania, ścieraniem ale i także przed rozwojem mikroorganizmów. Niewątpliwym plusem paneli laminowanych jest ich bardzo twarda powierzchnia, która dzięki specjalistycznej obróbce i tłoczeniu struktury, niezwykle wiernie odzwierciedla  naturalne usłojenie drewna. Panele laminowane bez trudu ułożymy w formie podłogi pływającej bez pomocy specjalistów, … tak sami. Panele laminowane dzięki zastosowaniu odpowiedniego podkładu podłogowego w pełni poprawią także walory akustyczne w danym pomieszczeniu. Niewłaściwe  wygłuszenie kroków może być problematyczne w przypadku domów , mieszkań w apartamentowcach czy pokojach hotelowych.  Panele laminowane drewnopochodne dostępne są także w wersji wodoodpornej, to innowacyjne i w pełni sprawdzone rozwiązanie idealnie sprawdzi się we wnętrzach narażonych na działanie wilgoci.

Panele winylowe – nowe oblicze paneli

Panele winylowe to stosunkowo nowy produkt na rynku podłóg w Polsce. Ich wielowarstwowa budowa oraz innowacyjna technologia sprawiają, że są trwałe i w pełni wodoodporne. Dzięki doskonałemu przewodnictwu cieplnemu (opór cieplny) istnieje możliwość ich montażu na wodnym ogrzewaniu podłogowym oraz istniejącej już ceramicznej podłodze, odpowiednio wcześniej przygotowanej. Cechują się bardzo dobrą akustyką oraz naturalnym wzornictwem wiernie imitującym nie tylko drewno, ale także kamień, beton czy marmur. Ich 100% wodoodporność sprawia, że idealnie nadają się do stosowania w kuchniach a nawet w łazienkach. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości, do ich czyszczenia możemy użyć płaskiego mopa, który jest najbardziej popularnym i sprawdzonym rozwiązaniem. Trwałość paneli winylowych sprawia, że są idealnym materiałem do pokrycia wymagających powierzchni takich jak:  biura, restauracje, hotele i innych miejsc użyteczności publicznej. Ważnym parametrem przy ich wyborze jest ich warstwa ścieralna np. 0,40 mm lub 0,55 mm co określa klasa użyteczności odpowiednio kl. 32 lub kl. 33.

Co wybrać panele winylowe czy laminowane?

Decyzja o tym, które panele wybrać powinna być ściśle uzależniona od naszych potrzeb. Oba rodzaje posiadają mnóstwo zalet i tylko od nas zależy, które z nich spełnią nasze oczekiwania. W przypadku pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym lub tych, w których już znajduje się ceramika (płytki), której rozbiórki wolelibyśmy uniknąć idealne będą panele winylowe, montowane zawsze na dedykowanym podkładzie o odpowiedniej gęstości. To także doskonały wybór do miejsc intensywnie użytkowanych oraz narażonych na permanentne działanie wilgoci takich jak kuchnia lub łazienka. W przypadku standardowych pomieszczeń domowych różnice pomiędzy panelami laminowanymi lub winylowymi nie odgrywają istotnej roli. W każdym przypadku sprawdzą się doskonale, a jedynym wyznacznikiem będzie dla nas cena oraz wzór idealnie pasujący do zaaranżowanego i wymarzonego przez nas wnętrza.