Zazwyczaj niewielkiej wielkości, pozbawiony okien i o mało korzystnych proporcjach – przedpokój bywa nie lada wyzwaniem aranżacyjnym. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak urządzić go z sukcesem. Oto przydatne wskazówki i inspiracje, co na ściany w przedpokoju i jakie podłogi wybrać.
Jak urządzić przedpokój
Jednym z kluczowych celów aranżacji przedpokoju jest jego optyczne powiększenie. Aby to osiągnąć, ważne są kolory. Bazą kolorystyczną przedpokoju mogą być beże, jasne szarości i liczne odcienie bieli. Ściany i podłogi w tych kolorach spowodują, że przedpokój wydawał się będzie przestronniejszy.
Możliwe wykończenia ścian w przedpokoju
Ściany w przedpokoju powinny być więc jasne. To, jakich użyjemy do tego materiałów, nie pozostaje jednak bez znaczenia. Ważna jest trwałość, odporność na zniszczenia i łatwość czyszczenia. Ściany w przedpokoju są narażone na liczne zabrudzenia, co przy jasnych kolorach widać jeszcze wyraźniej.
- farby emulsyjne i strukturalne
- tynki dekoracyjne
- tapety welurowe, lateksowe, szklane
- lamperie z drewna, paneli, płytek i kamienia
Farby emulsyjne w zależności od składu są mniej lub bardziej odporne na zniszczenia. Tym samym nie wszystkie będą nadawać się do przedpokoju, który z racji zabrudzeń wymagać może ich czyszczenia i szorowania. Warto więc wybrać te wytrzymalsze. Do istotnych zalet farb należą: korzystna cena, duża wydajność i ogromna liczba możliwych kolorów.
Farby strukturalne mają w składzie różnego rodzaju wypełniacze, by po nałożeniu dać trójwymiarowy efekt, np. betonu lub drewna. Podobnie tynki dekoracyjne, które choć są trudniejsze do nałożenia, to bardziej okazałe i różnorodne w rezultatach. Umożliwiają między innymi tworzenie wielokolorowych wzorów i mozaik.
Tapety na ścianę do przedpokoju, w tym nowoczesne fototapety, muszą być odporne na zniszczenia. Odpadają zwykłe tapety papierowe i tekstylne. Do wyboru pozostają tapety winylowe, lateksowe i szklane.
Lamperie to tak naprawdę wszystkie sposoby zdobienia jedynie dolnej części ściany. Dawniej znane przy wykorzystaniu boazerii i płytek, rzadziej kamienia. Dziś popularnością cieszą się lamperie wykonywane za pomocą farby, w przedpokoju koniecznie odpornej na uszkodzenia.
Co na ściany w przedpokoju – inspiracje
Kiedy teoria jest już znana, wybór idealnego wykończenia ścian przedpokoju niekoniecznie staje się łatwiejszy. Dlatego przedstawiamy 3 sprawdzone i warte rozważenia propozycje:
1. Białe ściany
Klasyczne białe ściany. Pomalowane farbą, która pozwoli zachować ich biel na długo. W zależności od oczekiwanego efektu warto szukać idealnego odcienia bieli. My polecamy ciepłą, zgaszoną biel w połączeniu z drewnianymi wzorami na podłodze.
Co ważne, podłoga w przedpokoju jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenia niż ściany. Dlatego musi być wytrzymała i odporna na wilgoć. Sposobem na trwały i zarazem zbliżony do prawdziwego drewna efekt jest podłoga winylowa w pełni wodoodporna. Do białych ścian przedpokoju pasowały będą wzory jasnego drewna, np. Dąb Hudson czy Dąb Nevada z kolekcji Aqua Profi
Oryginalna i dobrze zaaranżowana lamperia to ciekawy kompromis między potrzebą koloru a utrzymaniem poczucia przestronności i uporządkowania. W przedpokoju nie sprawdzi się intensywny i ciemny kolor, ale już pastelowy i lekko zgaszony róż, stonowany brzoskwiniowy, szałwiowa zieleń czy jasny i delikatny błękit – zdecydowanie tak.
2. Efekt cegły
Przedpokój w stylu industrialnym z betonem na podłodze lub Aqua Six lub Aqua Seven i ścianą z odkrytej cegły. Tylko jedna ściana, która nie zaburzy proporcji, a wpłynie na estetykę przedpokoju. Może być również tapetą czy tynkiem dekoracyjnym. Nasza propozycja to odkryta cegła lub płytki z prawdziwych cegieł. Najlepiej bielone lub w kolorze wyblakłej czerwieni wpadającej w róż.