Idealna dla zwolenników naturalnych materiałów, którzy w aranżacji wnętrz stawiają na ponadczasowe rozwiązania. Cegła na ścianach nie tylko nadaje pomieszczeniom charakteru, ale i czyni je przytulniejszymi. Dawniej kojarzona była głównie ze starymi kamienicami czy fabrykami, dziś spotykana także w nowoczesnym budownictwie. Cegła dekoracyjna pozwala osiągnąć wymarzony efekt wszędzie, gdzie tylko chcemy. Podpowiadamy, jak w praktyce sprawdza się cegła dekoracyjna we wnętrzu, a także jak położyć ją samodzielnie.
Cegła dekoracyjna na ścianę
Od prawdziwej cegły wcale nie musi różnić jej wiele. Cegła dekoracyjna na ścianę to różne kolory i różne metody jej wykonania. Od klasycznej czerwieni poprzez różnorodne biele, czernie, beże, na szarościach kończąc. O oryginalnej strukturze, a także idealnie gładkie.
Płytki mogą być wykonywane z cegły pochodzącej z rozbiórki, będąc świetnym wyborem dla osób pragnących odtworzyć dawny klimat. Dzisiaj cegły dekoracyjne powstają jednak przy wykorzystaniu nowych technologii, zachowując przy tym swoje naturalne i ponadczasowe piękno. Możemy spotkać też imitacje cegły, tworzone z kamieni dekoracyjnych, które najlepiej sprawdzają się przy ograniczonym budżecie, pozwalając przy tym na ciekawy efekt końcowy.
Cegła dekoracyjna do salonu, kuchni i łazienki
Cegła we wnętrzach poprzez swą wyrazistość zawsze będzie odgrywała główną rolę. Dla podkreślenia jej cech niezbędne są jednak dobrze dobrane dodatki. Jeśli tylko zadbamy o nie, cegła dekoracyjna pasowała będzie tak samo do salonu, kuchni czy łazienki. Doborem podłogi czy mebli podkreślimy także styl, na którym nam zależy.
Jeśli połączymy cegłę dekoracyjną z drewnem lub podłogą drewnopochodną, uzyskamy wnętrze w stylu rustykalnym. Zwolennicy takiego rozwiązania stawiają zazwyczaj na białe cegły w połączeniu z podłogami w odcieniach beżu i szarości, np. panelami Dąb Dallas z kolekcji Elegance. Z kolei połączenie czerwonej cegły z metalem to dobra recepta na styl industrialny. Bardzo eleganckim i gustownym połączeniem będzie również zgaszona czerwień cegieł, biel ścian oraz drewniana podłoga o naturalnej barwie, jak np. Dąb Parzony z Natural Parquet. Szczególnie łączenie bieli i drewna wydobywa z cegieł piękno i szyk.
Jak położyć cegłę dekoracyjną
Czas przejść do praktycznych informacji. Jak położyć cegłę dekoracyjną, by uzyskać naturalny efekt i pewność jego trwałości.
1. Warto zadbać o przygotowanie
Do niego zaliczyć trzeba gruntowanie ścian. Ważne, aby nałożona warstwa podkładu gruntującego dobrze wyschła. Eksperci polecają także, aby przed przystąpieniem do pracy wykonać na ścianie siatkę z pomocą poziomicy, miarki i ołówka. Pionowe linie poprowadzone od sufitu do podłogi niech wydzielają obszar, który pokryjemy cegłami. Z kolei te poziome wskazują na poszczególne pasma cegieł. Pamiętajmy, że odległości między nimi muszą uwzględniać nie tylko wysokość elementu / płytek, ale i odstęp na fugę.
2. Czas na staranne układanie cegły dekoracyjnej
Oto główny etap prac po zabezpieczeniu podłoża. Ważne jest właściwe rozrobienie kleju, aby jego konsystencja nie była ani zbyt gęsta, ani zbyt rzadka. Nie może on spływać z cegły po jego nałożeniu. Następnym krokiem jest klejenie zgodnie z siatką widoczną na ścianie i równomierne dociskanie cegły. I tak cegiełka po cegiełce aż do uzyskania wymarzonego efektu.
3. Fugowanie cegły dekoracyjnej
Kiedy już klej odpowiednio mocno zwiąże z podłożem / ścianą, przechodzimy do fugowania. Rozrobioną fugę umieszczamy w pistolecie lub w worku i wypełniamy nią przestrzenie między płytkami. Pamiętaj o wygładzeniu każdej nałożonej warstwy np. za pomocą pędzelka.
4. Ostatni etap prac – oczyszczanie i zabezpieczanie
Po zakończonym fugowaniu delikatnie oczyszczamy ścianę z pozostałości kleju czy fugi (np. szczotką ryżową). Gdy minie kilka dni, wróćmy do zabezpieczania ściany przed zabrudzeniami czy wilgocią. Do tego służą specjalne impregnaty, które nakładamy poprzez spryskiwanie ściany lub smarowanie jej pędzelkiem. Jeśli wybieramy malowanie cegły dekoracyjnej farbą, to ta zazwyczaj ma już w swoim składzie impregnat – to jednak warto sprawdzić.