Wśród najczęściej wybieranych obecnie kolorów ścian przeważa biały. Stał się on symbolem stylu minimalistycznego, nowoczesnego oraz skandynawskiego. Cenimy go za jego uniwersalność oraz efekt optycznie większej i jaśniejszej przestrzeni. Nic dziwnego, że również ściany w sypialni najczęściej malujemy na biało. W poniższym artykule przedstawiamy więc nasze propozycje na to, jak stylowo urządzić sypialnię. Elegancka, biała sypialnia – jak dobrać podłogę?

Dlaczego biała sypialnia to najlepszy wybór

Sypialnia jest miejscem relaksu oraz wyciszenia po całym dniu wrażeń. To między innymi dlatego najlepszym wyborem jest biała sypialnia, której kolor ścian i dodatków pozwala na oczyszczenie z negatywnych myśli i gwarantuje spokojny sen. Należy pamiętać, że kolory, którymi się otaczamy, mają na nas wpływ. Żywe, jaskrawe kolory pobudzają, zaś te stonowane, spokojne wprowadzają nas w stan odprężenia.

Kolor biały daje poczucie swobody. Kojarzy nam się z czystością oraz spokojem. Biel często staje się dla wielu osób inspirująca, dając tym samym przestrzeń do kreatywności. Dzięki białym ścianom w sypialni mamy możliwość stworzenia wyjątkowej przestrzeni.

W jakim stylu urządzić białą sypialnię

Dla wielu osób istotne jest, aby sypialnia kojarzyła się nie tylko ze spokojem, ale również przytulnością i poczuciem intymnego miejsca. Dużo ciepła do białych wnętrz wprowadza styl skandynawski, który przełamać możemy drewnianymi, naturalnymi elementami. Dobrym rozwiązaniem staje się więc wybór paneli podłogowych o wyraźnie zarysowanym, naturalnym układzie słojów drewna. Przykładem jest na przykład utrzymany w kolorach szarości Dąb Vigo, idealny do połączenia go z dodatkami w stonowanych, jasnych barwach, np. błękitem lub popielatym.

Kolejny modny styl, który sprawdzi się w białej sypialni, to styl prowansalski. Podobnie, jak w przypadku stylu skandynawskiego, wymaga on zastosowania naturalnych materiałów. Do białych ścian i lawendowych dodatków pasowały będą jasne panele podłogowe, np. Dąb Dijon lub Pine Grizzly. Aby jak najlepiej odtworzyć klimat wypełnionej lawendą Prowansji, warto posiłkować się dodatkowo specjalnie postarzanymi elementami, w tym meblami.

Biała sypialnia – jak dobrać podłogę

Choć wszystkie powyższe przykłady wskazują na to, że do białej sypialni najlepiej pasuje równie jasna podłoga, to przy odrobinie kreatywności możliwe jest także zgrabne połączenie białych ścian z ciemniejszym odcieniem drewna, np. panelami podłogowymi Dąb Villach o kolorze mlecznej kawy. Pozwalają one na wykorzystanie tradycyjnego, klasycznego stylu, którego ponadczasowość da możliwość cieszenia się stylową przestrzenią przez wiele kolejnych lat. Łatwo również o to, by panele podłogowe w typowym odcieniu drewna łączyć z wieloma różnymi stylami.

Projektując białą sypialnię i zastanawiając się, jak dobrać podłogę tak, by pasowała do wnętrza, warto kierować się zasadą podobieństwa lub  … kontrastu. W większych sypialniach na pewno ładniej prezentował się będzie kontrast, czyli połączenie jasnych ścian i mebli z ciemną podłogą. Z kolei w mniejszych pomieszczeniach polecamy jasne podłogi, by całość dawała efekt optycznego powiększenia przestrzeni oraz jej rozświetlenia.