Przedstawiamy dwa mocne trendy cieszące się niegasnącą popularnością mimo upływu czasu – biel i drewno. Ponadczasowe, uniwersalne, uwielbiane za ich subtelność, ciepło i jasność, które wnoszą do pomieszczeń. Biała kuchnia z drewnianym blatem jest tego idealnym przykładem. Dziś podpowiadamy, jaka podłoga pasowała będzie do niej najlepiej.  

Biała kuchnia z drewnianym blatem w kolorze podłogi

Biała kuchnia z drewnianym blatem w kolorze podłogi to najczęściej wybierany wariant. Biel szafek oddziela kolorystycznie blat od podłogi, zapewniając swoistą równowagę. Drewno zostaje z jego pomocą dobrze wyeksponowane, a kuchnia optycznie powiększona i bardziej przestronna. Wybierając podłogę w białej kuchni z drewnianym blatem, kierowanie się kolorem blatu wydaje się więc naturalne. Choć warto wiedzieć, że podłogę wybierać można nie tylko na zasadzie podobieństwa, ale i kontrastu.

Kolor i rodzaj drewna, z jakiego ma być wykonany blat

To, jaka podłoga znajdzie się w kuchni, zależy więc w dużej mierze od koloru oraz rodzaju drewna, z jakiego ma być wykonany blat. Decydujesz się na dąb, orzech, a może sosnę? Odcienie jasne czy ciemne? Wybór jest dziś ogromny. W białej kuchni równie atrakcyjnie prezentował się będzie zarówno jasny blat, jak i ciemny. Jasne odcienie drewna zazwyczaj wykorzystywane są w stylu skandynawskim czy prowansalskim, podczas gdy po ciemne chętnie sięgają miłośnicy klasyki.

Płytki, deski czy panele podłogowe w kuchni

Wiemy już, że podłoga w kuchni może być albo kolorystycznie podobna, a nawet taka sama co blat, albo zupełnie różna, bo dobierana na zasadzie kontrastu (np. jasny drewniany blat i czarno-białe płytki). Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj podłogi najlepiej sprawdzi się w białej kuchni z drewnianym blatem – płytki, podłogi winylowe, deski czy panele podłogowe?

Wiele zależy oczywiście od stylu, na którym nam zależy. Płytki to różnorodność wzorów i kolorów, która pozwala stworzyć kuchnie w najróżniejszych stylach – retro, nowoczesnym czy minimalistycznym. Drewno jednak ma duszę i unikalny wygląd, z czego zwolennikom naturalnych materiałów trudno zrezygnować. W odróżnieniu od płytek wymaga jednak właściwej pielęgnacji oraz sprzyjających warunków. Kuchnia niekoniecznie jest w stanie je zapewnić. Kompromisem stają się panele podłogowe, które są równie piękne, jak drewniana podłoga, świetnie przez to dopasowane do drewnianego blatu, a przy o lepszych parametrach technicznych i wytrzymałe na zniszczenia czy zarysowania. Prezentowały się będą pięknie mimo upływu lat.

Przykłady. Biała kuchnia z drewnianym blatem – jaka podłoga

Oczywiście decydując się na panele podłogowe w białej kuchni z drewnianym blatem, kluczowa pozostaje ich jakość. Konkretnie klasa ścieralności. Przed dokonaniem wyboru należy upewnić się, że interesująca nas podłoga ma najwyższą klasę – AC5 lub AC6. Takie są między innymi panele podłogowe z kolekcji De Lux czy Elegance. Świetnym rozwiązaniem w kuchni są także wodoodporne podłogi winylowe.

Dąb Malaga pasował będzie do drewnianego blatu w kolorze szarym czy szaro-srebrnym. Pozwoli stworzyć kuchnię w chłodniejszej tonacji, rewelacyjnie prezentującą się w stylu minimalistycznym.

Połączenie Dębu Dakota z ciemniejszym blatem to sposób na to, jak urządzić piękną kuchnię w stylu klasycznym. Mocny kontrast między bielą kuchni, a blatami oraz podłogą wniesie elegancki charakter.

Jasne podłogi  Dekor W7/L7 z kolekcji Ideal odnajdzie się w wielu różnych stylach. W połączeniu z jasnymi blatami dobrze odzwierciedlał będzie styl skandynawski.

Ciepły odcień Dębu California połączony z wyrazistym usłojeniem desek w . Coś dla tych, którzy cenią sobie z jednej strony oryginalność, wszak rozwiązanie to jest dziś zdecydowanie rzadziej wybierane, z drugiej zaś elegancję – podłoga ułożona w jodełkę robi olśniewające wrażenie, stając się ozdobą  samą w sobie.